15 Temmuz’un 6. yılında ayıp: Bakanlıkta Atatürk, haritada Kıbrıs yok

Atatürk’ü çeşitli telaffuzlarla gaye alan iktidar, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiyle birlikte Atatürk’e sığınmış ve AKP Genel Merkezi dahil olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Atatürk fotoğrafı asılmıştı. Lakin ortadan geçen altı yılda, Atatürk fotoğrafları azalmaya başladı.

15 Temmuz darbe teşebbüsünün altıncı yılında tüm kamu kurumlarının binaların dış cephelerine Türk bayrağı asıldı. Kimi kurumlar Türk bayrağının yanına Atatürk’ün de fotoğrafını asarken kimi bakanlıklar ise bu uygulamayı terk etti.

TÜRK BAYRAĞI YER ALDI

Ankara’da, büyük çoğunluğu Eskişehir Yolu üzerinde bulunan bakanlıklardan kimileri, dış cephesinde Atatürk fotoğrafı kullanmadı. Örneğin, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı, iki Türk bayrağı ve “Mavi Vatan Uğruna” yazılı bir pankart astı. Kelam konusu pankart, iki Türk bayrağının ortasında yer aldı.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın yanında bulunan Dışişleri Bakanlığı’nda ise Türk bayrağı ve Atatürk fotoğrafı asılıydı. Hazine ve Maliye Bakanlığı da binasının dış cephesine Atatürk fotoğrafı asmayan bakanlıklardan biri. Bakanlığın dış cephesinde sırf bir adet Türk bayrağı yer aldı.  

KIBRIS’I SİLDİLER

15 Temmuz öncesi “Türkiye aşkına” sloganıyla çeşitli afişler tasarlayan Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’nın kullandığı bir fotoğrafta Kıbrıs’a yer verilmemesi reaksiyon topladı.

“İstikbal uğruna, Türkiye aşkına” yazılı afişte, bir uydu ile Türkiye ve etrafının uzaydan görünümü izlenimi verilen görsel yer aldı. Fakat kelam konusu görselde, Kıbrıs Adası silindi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.