Afrika tarımı için 257 milyar dolara gereksinim var

Ruanda’nın başşehri Kigali’de düzenlenen ve Afrika’nın en büyük tarım temalı toplantılarından Afrika Yeşil İhtilal Forumu’nda “2022 Afrika Tarım Durum Raporu” yayınlandı.

Raporda, kıtadaki tarım kesiminin güçlendirilmesi ve daha fazla randıman alınabilmesi için yılda 257 milyar dolara muhtaçlık olduğu kaydedildi.

Rapora nazaran birçok Afrika ülkesinde devam eden teknolojik yetersizlikler, ulaşımda yaşanan badireler ve iklim kaideleri nedeniyle tarım dalından kâfi randıman alınamıyor.

Öte yandan raporda, tedbir alınmaması durumunda kıtanın geniş ölçekte besin krizi ile karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı.

GIDA KRİZİNE KARŞI TEDBİR ÇAĞRISI

İklim değişikliği ve besin krizine dikkat çekilen raporda Afrikalı önderlere lokal ve memleketler arası alanda koordineli bir biçimde acil olarak kıtadaki besin krizine karşı tedbir almaları daveti yapıldı.

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen ve çok sayıda devlet önderinin yanı sıra çok uluslu şirketlerin yöneticilerinin de katıldığı forumda, kıtadaki tarımın geleceği masaya yatırıldı.

Tohumdan istihdama, tarım siyasetlerinden bölgesel ticarete kadar çok sayıda bahsin etraflıca ele alınacağı, “Yetiştir. Büyüt. Ödüllendir. Dirençli Besin Sistemleri içim Bahadır Eylemler” temasıyla toplanan forum, 9 Eylül’e kadar devam edecek.

Afrika Birliği ve üye ülkelerin yanı sıra foruma öncülük edenlerin ortasında Bill Gates Vakfı, Rockefeller Vakfı ve tarım ilaçları üreticisi Bayer üzere şirketler de bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.