Ali Erbaş’tan Hicri yılbaşı iletisi: Kutlu yürüyüş 1444 yıl evvel başladı

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, hicri yeni yıl münasebetiyle bir bildiri yayımladı. Hicri yeni yılda Allah’tan insanlığı huzur ve selamete, yeryüzünü barış ve rahmete mazhar kılmasını niyaz eden Erbaş, “Yeni bir yılbaşına eriştiğimiz bu günler, bizlere vaktin mana ve bedeli üzerine tekrar düşünme fırsatı sunmaktadır. Cenab-ı Hakk’ın bahşettiği büyük bir nimet olmanın yanı sıra her anı ilahi bir emanet sayılan vakit, yenilenmesi, biriktirilmesi ve satın alınması imkansız olan eşsiz bir sermayedir” sözlerini kullandı.

KUTLU YÜRÜYÜŞ

Zamanın kıymetli olduğunu, bununla birlikte kimi olayların gerçekleştirdikleri vakte ayrıcalıklı bir mana ve bedel kazandırdığını lisana getiren Erbaş, şunları kaydetti:
“Bugün yıl dönümünü idrak ettiğimiz hicri takvimin bizlere hatırlattığı en kıymetli olay, bu takvime başlangıç kabul edilen ve taşıdığı mana bakımından Müslümanlar nezdinde, sebep ve sonuçları bakımından ise tüm insanlık için tarihi bir dönüm noktası olan hicret hadisesidir. Bundan 1444 yıl evvel gerçekleşen hicret, Rasul-i Ekrem (s.a.s.) ve ona tabi olanların, adeta vaktin ve yerin daraldığı Mekke’deki bütün varlıklarından vazgeçerek umuda yanlışsız yol aldıkları kutlu bir yürüyüştür.”

Müslümanların tevhit ve adaleti ayakta tutma uğrunda verdikleri varoluş çabasını hicretle yeni bir boyuta taşıdıklarını belirten Lider Erbaş, “Müslümanlar, Allah’a teslimiyetin, Peygambere sadakatin ve Müslümanca yaşama azminin en büyük örnekliğini sergilemişlerdir. Hicret ettikleri Yesrib’i İslam’ın hayat veren prensipleriyle yoğurup itimat, huzur ve iyilik kenti Medine’ye dönüştürerek adaletin, merhametin, insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerin garanti altına alındığı eşsiz bir medeniyet inşa etmişlerdir” dedi.

Hicretin hayatın getirdiği külfetler karşısında ümitsizliğe kapılmadan önlem, tevekkül ve kararlılıkla istikamette bulunmak olduğunu hatırlatan Diyanet İşleri Lideri Erbaş, hicri yeni yıl iletisinde şu tabirlere yer verdi:

“Hicret, İslam’ın kozmik pahalarını ve hoş ahlak prensiplerini kuşanarak güçlü bir inanç, sağlam bir irade ve sarsılmaz bir azimle geleceğe yol almaktır. Başka taraftan hicret, berbatlıklar karşısında metanet ve hamasetle durmak ve vaktin nabzını tutarak, Kur’an’ın iletisini hakikat bir teknikle asrın idrakine sunmanın ve tüm yeryüzünde güzellikleri çoğaltmanın uğraşı içerisinde olmaktır. Bu his ve kanılarla, aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin hicri yeni yılını tebrik ediyor, ‘zaman bendedir ve yer bana emanettir’ şuurunun zihin ve gönül dünyamızda her daim canlı kalmasını Ulu Allah’tan niyaz ediyorum.”

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.