Altın Fiyatları Buradan Nereye Gidiyor? 4 Önemli Tahmin!

Altın fiyatları, ABD dolarının değer kazanmasıyla Pazartesi günü üst üste ikinci seansında gerilerken, yatırımcılar yetkililerin küresel bankacılık sektöründe kriz korkusunu yatıştırmak için aldığı önlemleri değerlendiriyor. Analistler piyasadaki son gelişmeleri yorumluyor ve altının teknik görünümünü değerlendiriyor.

Piyasalar temkinli bir duruş benimsiyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, First Citizens BancShares Inc, Silicon Valley Bank’ın tüm mevduatlarını ve kredilerini Federal Deposit Insurance Corporation’dan alacak. Haberler, Pazartesi günü kırılgan piyasalar üzerinde huzursuz bir sükunet yarattı. Spot altın, yazı sırasında %0,97 düşüşle 1.959 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %1,29 düşüşle 1.958,4 dolara geriledi. OCBC FX stratejisti Christopher Wong, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasalar temkinli bir duruş benimsemeye devam ediyor… Nette, büyüme endişeleri ve bankacılık streslerinin devam eden endişeler, bu arada USD, JPY ve altın gibi güvenli liman adaylarına fayda sağlayabilir.

Kıymetli metale olan tahsisler artıyor

Altın, iki ABD’li borç verenin ani çöküşünün ardından 2.000 doların üzerine çıktı, ancak o zamandan beri, UBS’nin hasta Credit Suisse’i devralması da dahil olmak üzere yetkililerin kurtarma önlemlerinin ardından bu seviyelerden geri çekildi. Ancak, Deutsche Bank’ın Cuma günü değer kaybetmesinin ardından düzenleyicilerin 2008 mali krizinden bu yana bankacılık sektörüne yönelik en kötü şoku henüz kontrol altına almadığına dair endişeler devam ediyor.

Bu arada, Minneapolis ABD Merkez Bankası Başkanı Neel Kashkari, sektördeki son stresin ve bunu takip eden bir kredi krizi olasılığının ABD’yi resesyona yaklaştırdığını söyledi. CME FedWatch aracına göre piyasalar, Fed’in Mayıs toplantısında faiz oranlarını sabit tutması ihtimalini %70 olarak fiyatlıyor. ANZ’nin notunda, durgunluk tehdidinin yatırımcıların kıymetli metale olan tahsislerini yığınlar halinde artırmasına neden olduğu belirtildi.

Altın fiyatları teknik analizi: Altın boğaların radarından çıkıyor

Piyasa analisti Anil Panchal, altının teknik resmini şu şekilde çiziyor. Altın fiyatları, üç haftalık yükseliş trendini kırdıktan sonra kısa vadeli bir üçgen formasyonu içinde tahterevalli yapıyor. Altın fiyatındaki düşük zirvelerin, 14’te yer alan Göreceli Güç Endeksi (RSI) hattının alt zirveleriyle orantılı olduğunu ve bu da fiyatın daha da aşağı yönlü olduğunu gösteriyor. Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) göstergesinden gelen son düşüş sinyali, aşağı yönlü beklentilere güç katıyor.

Bununla birlikte, belirtilen bir üçgenin en geç 1.960 dolara yakın olan alt çizgisi, kısa vadeli altın fiyat düşüşünü sınırlıyor. Altın ayılarına meydan okuyan bir diğer konu ise 1.955 doları çevreleyen 50 barlık Basit Hareketli Ortalama (SMA). Altın fiyatı 1.955 Dolar desteğini kırarsa, altının Şubat sonundan 20 Mart’a kadar %50 Fibonacci düzeltmesine doğru bir düşüşe, 1.906 dolara yakın bir düşüşe tanık olma ihtimali göz ardı edilemez.

Altın fiyatı dört saatlik grafik

Alternatif olarak, yukarıda bahsedilen üçgenin en geç 2.003 dolara yakın direnç çizgisinin yukarı yönlü bir yükselişi, altın alıcılarını geri çağırabilir. Buna rağmen, 10 Mart 2022’de 2.010 dolar civarında işaretlenen en yüksek seviye, altın boğaları için bir önceki yılın en yüksek seviyesi olan 2.070 doları hedeflemeden önce ekstra bir kontrol işlevi görebilir. Genel olarak, altın fiyatları boğanın radarından çıkıyor gibi görünüyor. Ancak ayıların kontrolü yeniden ele geçirmek için 1.955 dolardan doğrulanması gerekiyor.

Altın fiyatları, bu seviyeye gerileyebilir

CME Group’un ön verilerine göre altın vadeli işlem piyasalarındaki açık faiz, Cuma günü üst üste ikinci seansta bu kez yaklaşık 16 bin kontrat arttı. Hacim de bunu takip etti ve yaklaşık 67,4 bin kontrat artarak önceki günlük yapıya katkıda bulundu.

Altın, Cuma günü son dönemdeki yükselişin bir kısmını sildi. Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre düşüş, artan açık faizin ve hacmin arkasındaydı ve çok yakın vadede daha fazla zayıflığa açık kapı bırakıyor. Bununla birlikte analist, değerli metalin 1.930 dolar civarındaki son dip seviyelerini yeniden ziyaret edebileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir