Alya Tabiat Doğan pes etmedi, paralimpik ulusal ekibine girmeyi başardı

Kaşüstü Cumhuriyet Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Doğan, şubat ayında Gaziantep’te düzenlenen Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Ulusal Ekip Seçme Müsabakası’nda Paralimpik Yüzme Ulusal Grubu C kategorisinde ulusal kadro forması giymeye hak kazandı.

Sporun yanı sıra okulda da hayli başarılı bir öğrenci olan Doğan, antrenörü Ozan Sağlam eşliğinde Mehmet Akif Ersoy Kapalı Yüzme Havuzu’nda haftanın 6 günü çift egzersiz yaparak, temmuzda Konya’da düzenlenecek Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Milli sportmen Doğan, yaptığı açıklamada, 4 yaşında kolunu rahat hareket ettirebilmek için tabip tavsiyesiyle başladığı yüzme sporuna Trabzon Olimpiyat Spor Kulübü’nde devam ettiğini söyledi.

“ÇOK AĞLADIM FAKAT VAZGEÇMEDİM”

Küçük yaşta ulusal kadroya girmenin çok hoş bir his olduğunu lisana getiren Doğan, “” dedi.

Doğan, Gaziantep’teki seçmelere hazırlanırken çok yorulduğunu, ağladığını ve vazgeçmeyi düşündüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

“ÇOCUKLARI SPORA YÖNLENDİRMELİLER”

Okul ve sporu birlikte devam ettirdiğini belirten Doğan, idmandan çıktıktan sonra vakti âlâ pahalandırmak ismine kendisine kalan birkaç saatte ödevlerini yaptığını, hafta sonları da kitap okuyarak kendisini geliştirdiğini aktardı.

Alya Tabiat Doğan, elinin olmamasını avantaja dönüştürdüğünü söz ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İnsanlar ‘O elini nasıl kullanabiliyorsun?’ diyorlar, ben de doğuştan bu türlü olduğunu söylüyorum. Şayet bir gün çıkıp birisi gelse ve ‘Seni güzelleştirebiliriz, elini yapabiliriz, ameliyat olabilirsin’ derse ‘hayır’ derim. Zira bu elimi seviyorum. Bu elim olmadan çok eksik kalırım. Buradan engelli insanlara sesleniyorum, asla üzülmeyin, engelleriniz size avantaj olarak bir sürü yol açabilir. Engelli olmanız bir şey değiştirmiyor.”

Milli atlet, anne ve babalardan da çocuklarını spora yönlendirmelerini istedi.

“MUTLAKA HERKESİN BİR YETENEĞİ VARDIR”

Doğan’ın antrenörü Ozan Sağlam ise kulüp bünyesinde farklı pürüzlerde 11-18 yaş aralığında toplam 12 sportmen bulunduğunu söyledi.

Alya’nın ulusal kadroya seçilmek için çok çalıştığına dikkati çeken Sağlam, “22-26 Nisan’da İstanbul’da ulusal kadro kampındaydık. Bu süreçler süratli lakin yorucu geçti. Fakat daha da uygun olacağımızı düşünüyorum. Kendisini başarılı bir sportmen olarak hoş bir yere koydu, bundan sonra da başarısı giderek artacak inşallah” diye konuştu.

Sağlam, Alya’nın küçük yaşta ulusal ekibe girmesinin büyük bir avantaj olduğunu belirterek, temmuzda Konya’da yapılacak Türkiye Şampiyonası’nın son ayağı için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Ebeveynlere tavsiyelerde bulunan Sağlam, “Okulun yanında spor yapan ve bu disiplini alan her çocuk hem okulda hem de sporda başarılı olur. Kesinlikle herkesin keşfedilmeyi bekleyen bir yeteneği vardır” sözünü kullandı.

Kaşüstü Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Ziya Akgül de Alya’nın ulusal kadroya seçilmesinin kendilerini gururlandırdığını lisana getirerek, “Alya okulumuzdaki öbür öğrencilerimize de örnek teşkil etti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.