Araştırmacıların Yeni Raporunda Z Kuşağının Sahip Olduğu Kredi Kartı Borçları Diğer Kuşaklarla Kıyaslandı!

Z kuşağı adından sıkça bahsettirmeyi başaran dinamik, sorgulayıcı, hızlı tüketen ve gündemden de en çok etkilenen bir kuşak. İçeriğimizde sizler için Z kuşağının diğer kuşaklara kıyaslanarak sunulan kredi kartı borçlarının raporuna yer verdik. Keyifli okumalar…??

Kaynak: https://www.businessinsider.com/gen-z…

Hızlı düşünen, sorgulayan ve çabuk sıkılan bir kuşak olarak adından sıkça bahsettiren Z kuşağı, günümüzdeki birçok şeyden de herkesten çok etkilenmekte.

1997 ve 2012 yıllarını kapsayan Z kuşağı, günümüzde enflasyon çağında büyüyor ve bu durum kredi kartı faturalarına da yansıyor.

Credit Karma isimli finans şirketinin 16 Mart’a ait raporlarına göre Z kuşağı kredi kartı borçlarını ödemeyi geciktiriyor.

Rapor, sessiz kuşaktan Z kuşağına kadarki 78.2 milyon Credit Karma kullanıcısının 6 Ocak tarihinde toplanan verilerinden oluşmakta.

Amerika’daki Z kuşağına ait bireylerin 2022’nin dördüncü çeyreğinde ortalama 2 bin 781 dolar kredi kartı borcuna sahip oldukları sonucuna varılmış.

Z kuşağının kredi kartı borçları gözlemlenen 5 kuşaktaki en düşük borç olmasına rağmen Mayıs 2022’ye kadarki 3 aya kıyasla %6 sayılabilecek en hızlı şekilde artışa geçti.

Ayrıca, 2022’nin son çeyreğinde 16 bin 283 dolarlık borç ödemesi yaparak ortalama toplam borçta en yüksek artış hızını gördüler ki bu Mayıs 2022’ye kadarki üç ayda %3’lük bir artış yarattı.

Tüm bunlarla beraber Y kuşağının 2022’nin son çeyreğinde ortalama 5 bin 898 dolarlık kredi kartı borcuna sahip oldukları belirlenmiş. Bu da Mart’tan Mayıs’a kadarki 3 aylık süreçte %5’lik bir artış yaratmış.

1965-1980 yıllarını kapsayan X kuşağının ise 8 bin 266 dolar değerinde kredi kartı borcu olduğu bunun da %4’lük bir artış yarattığı açıklandı.

Z kuşağı tüm nesiller arasında en az toplam borca sahip olsa da vadesi dolmuş hesaplarda artış gören tek nesil de onlar. Buna kredi kartları, öğrenci ve araç kredileri gibi 30 günden fazla gecikmiş krediler de dahil.

Sonuç olarak Z kuşağı diğer kuşaklara kıyasla daha az toplam borca sahip olsa da kredi kartı ödemelerini en çok geciktiren kuşak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir