Arı sütünün bedeli arttı: Kilosu 15 bin TL

Mayıs ve haziran aylarında sağımına başlanan arı sütü, ilaç ve kozmetik bölümünün vazgeçilmezleri ortasında yer alıyor.

Eylül ayına kadar hasadı devam eden arı sütü, kovanlardan çıkartılmaya başlandı.

Bedendeki meyyit hücreleri canlandırdığı düşünülen arı sütü, anne-baba olmak isteyen çiftlerin tercihlerinin başında geliyor.

Özel kaşık kullanılarak, metal ile temas ettirilmeden renkli cam kaplara aktarılan arı sütü, bekletilmeden özel dondurucularda koruma ediliyor.

Pahasını her geçen gün katlayan arı sütünün gramı 15, kilosu ise 15 bin TL’den satışa sunuluyor.

Bal, propolis ve polenden daha fazla gelir sağlayan arı sütü, arıcılıkla ilgilenenler için kıymetli bir çıkar kapısı olarak görülüyor.

Değerli olmasına karşın ilgisi olan arı sütü, kovandan çıkar çıkmaz satılıyor.

“10 kilodan 150 bin TL gelir elde etmeyi umuyoruz”

İHA’nın haberine nazaran; Samsun’da arıcılık yapan Gültekin Bozkurt, her yıl daha fazla arı sütü ürettiğine dikkat çekerek, “4 yıldır arı sütü üretiyorum. Birinci başladığımda yılda yarım kilo arı sütü ürettim. Geçen yıl 6 kilo üretim yaptım ve bu yıl da 10 kilo arı sütü üretmeyi hedefliyorum. Geçen yıl 6 kilo arı sütünden 60 bin TL gelir sağladım. Bu yıl da 10 kilo arı sütünden 150 bin TL gelir elde etmeyi umuyoruz.

Arı sütünü satmakta bir badire yaşamıyoruz. Günlük arı sütü alımı yapıyoruz. Aldığımız sütler haftalık birikmiyor. Aldığımız sütler 1 hafta içerisinde satılıyor. Türkiye genelinde gönderim yapıyoruz. Bağışıklığı düşük olanlar, çocuk düşünen çiftler, kanser hastaları arı sütüne ilgi gösteriyor.” dedi.

“Korona devrinde istek gördü”

Arı sütünün kıymeti hakkında bilgiler de veren Bozkurt, şunları söyledi:

“Arı sütü korona salgını periyodunda epey istek gördü. Uzmanlar arı sütünün bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım ettiğini, kolesterole, kalbe, tansiyona ve cilt hoşluğuna âlâ geldiğini belirtiyor. Arı sütünün yararına arılar üzerinde örnek verirsek; personel arılar yazın 45 gün hayatta kalıyorlar. Ana arı ise arı sütü ile beslendiği için 7 yıl yaşıyor.

Ana arı yalnızca arı sütü ile besleniyor. Polen ya da bal ile beslenmiyor. Bu da ömür ömrünü hayli uzatıyor. Karadeniz’de arıcılar genelde yalnızca bal üretimi için arıcılık yapıyor. Polen, propolis ve arı sütü üzere eserleri pek üretmiyor.

Benim üzere Karadeniz’de arı sütü üreten pek arıcı yok. Ben de süt üreterek öncü olmaya çalışıyorum. Öte yandan, arı sütünün geliri de çok hoş. Ben hem ana arı yetiştiriyorum hem de arı sütü üretiyorum. Bu da bize ek bir ek gelir oluyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.