Bakan Nebati’nin ‘Dar gelirlileri düşünmedik’ itirafına Erdoğan’dan reaksiyon

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dar gelirlilerle ilgili açıklaması dün gerçekleşen kabine toplantısında da hararetli tartışmalara neden oldu. 

Bu nedenle Nebati, saat 14.50’de başlayan toplantı sürerken 15.30’da, toplumsal medya hesabından yeni bir kıymetlendirme yapmak zorunda kaldı ve iktisat siyasetlerinin aslının “yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyümeyi sağlamak, yüksek katma bedelli üretimi teşvik ederek ürettikçe büyümek ve büyümenin getirilerini toplumun tüm kısımlarına yansıtmak” olduğunu savundu. “Ekonomi siyasetlerimizin tasarlanma kademesinde asla göz arkası etmediğimiz temel mevzulardan biri de dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın gelir seviyesini artırmak, refah düzeyini yükseltmek ve bu doğrultuda gerekli uygulamalarla önlemleri acele bir biçimde hayata geçirmektir” diyen Nebati, bu kapsamda, dar ve sabit gelirli yurttaşları korumak emeliyle toplumsal takviyelerden vergi indirimlerine, ziraî dayanaklardan güç sübvansiyonlarına kadar gerekli tüm önlemleri alarak gelir seviyesini ve refah düzeyini muhafazayı önceliklendirdiklerini ileri sürdü. Uyguladıkları siyasetler ile artan enflasyon karşısında bilhassa gelir düzeyi düşük yurttaşların alım gücünü korumak için ağır uğraş sarf ettiklerini belirten Nebati, “Bundan sonraki süreçte de yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak toplumsal refahı artıracak, emeğin ve alın terinin ne kadar bedelli olduğunun şuuru ile vatandaşlarımızın gelirlerini artırıcı tüm önlemleri hayata geçireceğiz” dedi. 

ERDOĞAN’I KIZDIRDI!

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye nazaran, Nebati’nin “dar gelirliler” ile ilgili yaptığı açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “kızdırdı”. Erdoğan’ın, toplantıda, Nebati’ye, “iktidarın bugüne kadar dar gelirliler ile ilgili çeşitli takviye ve yatırımlar yaptığını, bu nedenle kendisinin açıklamasında bu yatırımların göz arkası edildiğini ve bu nedenle Nebati’nin kelamlarına reaksiyon gösterdiği” ileri sürüldü. Nebati’nin de açıklamayı “Erdoğan’ın reaksiyonu üzerine, kabine toplantısı devam ederken yapmak zorunda kaldığı” kaydedildi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.