Bilim Heyeti Üyesi’nden yeni varyant uyarısı: ‘Bu varyantlar aşıdan kaçabiliyor!’

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı bilgilere nazaran 27 Haziran-3 Temmuz haftasında hadiselerin evvelki haftaya nazaran yüzde 114 oranında artması ve 2 haftada 5 katına çıkması tedirginliğe neden oldu.

Aradaki yüzde 100 artışı, ortanın bitişi üzere algılamak gerektiğine dikkati çeken İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi ve Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, sonbaharda bekledikleri dalgalanmaların temmuzda yaşanmaya başlamasının kaygıları artırdığını kaydetti.

Hazirandaki olgu sayılarına bakıldığında servislerde ve ağır bakımda yatan Covid-19 hasta profili ortasında önemli fark bulunduğunu anlatan Şener, şöyle devam etti:

Bu dalgalanmaları daha evvel yaşadığımız için takip ettiğimiz hasta popülasyonu açısından biraz huzursuz oluyorum. Dünya geneline bakıldığında Omicron ile birlikte BA4-BA5 varyantları yaygın. Bilhassa İngiltere, Almanya ve ABD’de görülen dalgalanmalar olduktan ortalama 4-6 hafta sonra Türkiye’ye geliyor.

15 Eylül’den sonra beklediğimiz bu dalgalanmaları yazın ortasında yaşayabiliriz‘ diye bir tedirginliğimiz var. Aşılama oranlarımızda önemli düşüş olmaya başladı. Her ay aşılanan küme azalıyor. Aşılama vakti gelmesine karşın aşılamaya gitmeyenler toplumun bağışıklık oranını düşürüyor” diye konuştu. 

“HASTANEYE VE AĞIR BAKIMA YATIŞLAR ARTABİLİR”

Türkiye’ye giren ve dolaşan varyantlarda çeşitlilik arttığını vurgulayan Prof. Dr. Şener, şu tabirleri kullandı:

Varyant çeşitliliği bağışıklık yelpazesi düştükçe artacaktır. Hastaneye ve ağır bakımlara yatışlar artabilir. Zira ısrarla aşılanmaktan kaçan ve kendini doğal bağışıklıkla koruyabileceğine inanan bir küme var. Bu direnci hala kıramadık.

Eylül, ekim ayı üzere beklediğimiz varyantların pandemisini daha erken periyotta görebiliriz. İki hafta ortasındaki tırmanış bayram sonrasında da devam edecek olursa bunun hastaneye ve ağır bakıma yatıştaki yansımasını göreceğiz. Hasta sayısı ve ağır bakıma yatışta artış olabilir. Covid-19 enfeksiyonu, Brezilya dizisi tadında bir sonbahara hazırlanıyor.”

“HASTANEYE GELENLERİN 3’TE 2’Sİ MASKESİZ”

Bireysel korunmada maskenin çok değerli olduğunu anlatan Prof. Dr. Şener, hastaneye gelen hastaların üçte ikisinin maske takmadığını söyledi.

Salgının sadece orta verdiğini ancak bitmediğini söz eden Prof. Dr. Şener, “Bireysel korunmada maskenin altını çizdik ancak kimse uygulamadı. Hatta maskeli kümeye ‘neden maske takıyorsunuz’ biçiminde bakıldı. Hastanede polikliniğe giren hastaların sırf 3’te 1’inde maske görebiliyorum. 3’te 2’si maskesiz. Hastaneye enfekte şahıslar girip çıkıyor. Bu unutuluyor.

Covid-19’da devam eden harika durumun kalkmış olması salgının bittiği manasına gelmiyor. Salgın orta verdi. Ferdi korunma önlemleri ön planda. Özellikle 65 yaş üstü kapalı alanda, toplu taşımada, hastaneye girerken kesinlikle maskelerini takmalı” diye konuştu. 

AĞUSTOSTA YENİ VARYANT UYARISI

Türkiye’deki varyant taramalarında şimdi BA4-BA5 varyantlarının tespit edilmediğini söyleyen Prof. Dr. Şener, İngiltere ve Almanya’da görülmeye başlandıktan ortalama 4-6 hafta sonra Türkiye’de görülmesini beklediklerini lisana getirip, “Bu yeni varyantlar ağustos ayı içinde bizde de görülebilir. Bunlar aşıdan kaçma potansiyeline sahip varyantlar. Tıpkı grip aşılarındaki güncelleme üzere sonbaharda Covid-19 aşısı için bir güncelleme bekliyoruz. Eksik kalan aşıları kesinlikle tamamlamak lazım” sözünü kullandı.

Kurban Bayramı öncesi bayramlaşma ile ilgili de ihtarlarda bulunan Prof. Dr. Şener, 65 yaş üstü vatandaşlar için daha dikkatli olunması gerektiğini hatırlatarak şu değerlendirmede bulundu:

65 yaş üstü vatandaşlarla maskesiz bayramlaşmak çok akılcı değil. Hafif klima çarpması, hafif teneffüs yolu enfeksiyonu bulguları ile dolaşıp kimileri test vermeye dahi gitmeyen kapalı hasta havuzumuz var. Saklı hasta havuzundan biraz sakınmak gerekiyor. Zira kapalı hasta havuzu vakit içinde aleni hasta havuzu ve açık hasta havuzu halinde karşımıza çıkacaktır.

Bayramlaşırken açık alanlar tercih edilmeli. Kapalı alanlarda kısa müddetli kalınmalı. Araya dikkat edilmeli. Kapalı alanlarda geçirilen mühlet 10 dakikayı geçmemeli. Hele büyüklerle bayramlaşıyorsak kesinlikle iki tarafın da maske takmasını öneriyorum. Hasta sayılarında önemli tırmanış var. Bunların ‘ayaktan hasta‘ diye devam edeceğinin garantisi yok. Birkaç hafta içinde ağır bakıma ya da servislere yansıyabilir. Bunu azaltmak hepimizin elinde. Daima birlikte korunmalı ve eksik aşılarımızı tamamlamalıyız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.