Bilim insanları açıkladı: Kanser tedavisinde Netflix umudu

ABD’de yapılan ve 10 bin hasta üzerinde denenen yeni bir araştırma, Netflix biçimi bir algoritma yardımıyla kanser hücrelerinin yayılmasının önüne geçilebileceğini ortaya koydu.

Son periyotta kanser hastaları üzerinde çalışmalar ağırlaşırken, yeni tedavi umutları da her geçen gün artıyor. Son olarak ABD’deki California Üniversitesi’nden bilim insanları, gelecekte kanseri saptamanın Netflix biçimi bir algoritma sayesinde mümkün olacağını açıkladı.

Uzmanlar, şahsileştirilmiş sinema ve dizi teklifleri yapan Netflix’e benzeri bir sistemin, bireylerin geçmişleri hakkında bilgi toplayabileceği açıklandı. Netflix, beğendiğiniz çeşitleri, onları ne sıklıkta izlediğiniz ve onları beğenip beğenmediğinizi hesaplayıp bunun üzerinden size teklifler sunarken, benzeri bir uygulamanın kanseri saptamak için kullanabileceği vurgulandı.

Uzmanlar,  Netflix’in bu bilgilerden yola çıkarak daha sonra ne izlemek isteyeceğinizi  varsayım ettiğini vurgularken, bu algoritmanın kanser tedavisinde de kullanabileceği açıklandı.

NETFLİX’İN ALGORİTMASINDAN YOLA ÇIKILDI

Nasıl mı? Buna nazaran yeni bir algoritma sayesinde binlerce data tahlil edilebilecek ve tümörlerin neden oluştuğu bulunabilecek.

San Diego’daki California Üniversitesi’nden çalışmanın ortak müellifi Dr Ludmil Alexandrov şunları söyledi: ‘Kanser karmaşık bir hastalıktır. Ancak kromozomlarda başladığında ve nasıl büyüdüğünde dikkate paha benzerlikler olduğunu gördük. Netflix’in hangi dizileri tercih edeceğinizi iddia edebildiği üzere, biz de kanserinizin nasıl davranacağını kestirim edebileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Bu prosedürün tabiplerin ‘gelecekte daha uygun ve daha şahsileştirilmiş kanser tedavisi sunmasına’ müsaade verebileceğini de kelamlarına ekledi.

10 BİN HASTA ÜZERİNDE DENENDİ

Araştırmacılar daha evvel, bedenin dokusunda gelişen az bir kanser olan sarkomda genomik kusurların nasıl meydana geldiğini araştırmışlardı. Farklı kanser çeşitlerinde bu değişiklikleri incelemenin yollarını bulmak için de harekete geçildi.

Algoritma, kanserli hücrelerden binlerce satırlık genetik datayı eleyip, kanserin nasıl gelişeceğini ve zayıf noktalarının nerede olacağını kestirim edebilecek.

33 farklı kanser cinsine sahip yaklaşık 10 bin hasta üzerinde halihazırda test edilen araç, 21 yaygın kusur tespit etti. Sonuçlar Nature mecmuasında yayınlandı.

Araştırmanın ortak müellifi Dr Nischalan, “Kanserden bir adım önde olmak için, onun nasıl ahenk sağladığını ve değiştiğini varsayım etmemiz gerekiyor. Mutasyonlar kanserin temel itici güçleridir. Genlerin çok geniş bir kısmının, tümör için feci sonuçlar olmadan nasıl kopyalanabileceği, hareket ettirilebileceği yahut silinebileceğine dair büyük resmi kaçırıyoruz. Bu araç sayesinde tüm bunları görebilmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.