Bilim Şurası üyesi açıkladı: Covid-19 servisleri yine açılıyor

Ülke genelinde artış yaşanan korona virüsünü hadiselerinde dikkat çeken bir açıklama geldi. Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Alper Şener Bilim Heyeti üyesi, “Kapanan Covid-19 servisleri vardı, onlara yönelik hazırlıklar var. Daha evvel bu servislerde çalışan işçinin çalışma sistemine dönük planlamalar tamamlandı” dedi.

İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere birçok kentte Covid-19 olaylarında artış kelam konusu. Ekim ayında beklenen furyanın temmuzda yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, insanları önlem almaya çağırıyor. Türkiye’deki hadise artışlarının Omicron alt varyantları BA.4 ve BA.5 ile ilgili olabileceği belirtilirken Çin, İngiltere, Almanya ve İtalya’da da peş peşe önlemler alınıyor.

‘VAKA TIRMANIŞLARI 2-4 HAFTA İÇİNDE AĞIR BAKIMA YANSIYOR’

Korona virüsü Bilim Şurası Üyesi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Şener, şunları söz etti:

“Görev yaptığım hastanede Covid-19 artışlarına yönelik hazırlıklar tamamlandı. Kapanan Covid-19 servisleri vardı, onlara yönelik hazırlıklar var. Daha evvel bu servislerde çalışan çalışanın çalışma sistemine dönük planlamalar tamamlandı. Olay tırmanışında ortalama 2-4 hafta ortasında süreç yatış ve ağır bakıma yansıyor. Tırmanış trendi 2 hafta oldu, alanda ağır bakım hizmeti ve yatan hasta hizmeti manasında lokomotif olan hastanelerde çalışmalar yapılıyor. Büyük ölçüde tamamlandı.

Vakaların nedeni, bağışıklık yelpazesinin daralmış olması. Aşılanma ve bağışık hasta kümesi oranı düşüyor. Aşılamanın üstünden aylar geçti. Üçüncü yahut hatırlatma dozunu yaptırmayanlar virüse hassas hale geldi. Bu arttıkça olay sayıları artıyor. Küçük çocuklarda da olumlu olaylar arttı.”(HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.