Branda kalktı kule göründü… Kız Kulesi’nin son hali

Kurulan iskelede çalışmaların sürdüğü görülürken çevresinde de alt yapı çalışması için borular getirilmesi dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Kız Kulesi’nin mart ayı sonunda ziyaretçi ile bulaşacağını söylemişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2021 yılında başlattığı restorasyon çalışmaları nedeniyle Kız Kulesi’ni çevreleyen branda geçtiğimiz ay fırtına sonrası uçtu. Brandanın uçmasıyla Kız Kulesi restorasyonunda son durum ortaya çıktı.

ALT YAPI İÇİN BORULAR GETİRİLDİ

Kulenin külah kısmı özgün malzemeye uygun olarak yenilenmesi çalışmaları sürüyor. Kurulan iskelede restorasyon çalışmaları devam ederken gemilerle de alt yapı için borular getirildiği görüldü.

MART AYI SONUNDA AÇILMASI BEKLENİYOR

Kız Kulesi’nde geçtiğimiz aylarda incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerinin 2023 yılı mart ayının sonunda Kız Kulesi’ni ziyaretçi ile buluşturmak olduğunu ifade etmişti. Kız Kulesi’nin kubbe kısmından sökülen betonarme yapının binaya yük bindirdiğine dikkat çeken Bakan Ersoy, “Beton ve inşaat demiri kullandığınız zaman yapının yükünü inanılmaz derecede artırıyorsunuz. Mevcut yapı tasarlanırkenki statik yapısından çok uzak hale getiriyorsunuz. Yapıda orta ve uzun vadede ciddi hasarlar oluşturuyor. Binanın statiğini bozuyorsunuz. Bütün eklentiler statiği el verdiği ölçüde söküldü. Yapı orta şiddetli bir depremde yıkılmaya müsait. 80 yıllık betonarme kullanıyorsunuz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir