Brezilya’da polis gözaltına aldığı siyahı gaz bombasıyla öldürdü

Brezilya’da polisin siyahlara yönelik artan ataklarına bir yenisi eklendi. Ülkede polisin gözaltına aldığı siyah genci zapt etmek için araca gaz bombası atarak öldürmesi infial yarattı.

The Guardian’ın haberine nazaran, 38 yaşındaki Genivaldo de Jesus Santos, çarşamba günü motosikletle giderken Umbaúba kentinde otoyol polisi tarafından durduruldu. Olayla ilgili görüntü imajları, iki polis memurunun, gözaltına alınmaya karşı koyan Santos’u otomobilin içinde tutmak için otomobilin art kapısını tuttuğu ve araçtan beyaz dumanlar yükseldiğini gösteriyor.

Görüntüde görgü şahitlerinin “Adamı öldüreceksiniz” dediği duyuluyor. Cinayetle ilgili yayınlanan otopsi raporu, mevtin teneffüs yetmezliğinden kaynaklandığını teyit etti.

‘BİR AZAP SEANSIYDI’

Federal polis, Santos’un vefatıyla ilgili soruşturma başlatıldığını söylerken, Santos’un “agresif” tutumlar sergilediğini argüman etti. Polisin açıklamasında, memurların “hareketsizleştirme teknikleri” kullandıkları söylendi.

Olay anında orada bulunan Santos’un yeğeni Alisson de Jesus, amcasının şizofreni hastası olduğu ve polislere bu durumu belirttiğini söyledi. Jesus, amcasına yapılanları “Bir azap seansıydı” biçiminde tanımladı.

PROTESTO EDİLDİ

Olay, Brezilya’da büyük bir reaksiyona neden olurken, dün Umbaúba kentinde büyük bir kalabalık Santos’un öldürüldüğü yolda otomobil tekerliklerini ateşe verdi ve adalet talebinde bulundu. Santos’un eşi Maria Fabiana, gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu bir cürümdür. Polisler onu öldürmek için zalimlikle hareket ettiler” dedi.

ÖLDÜRÜLENLERİN YÜZDE 80’İ SİYAHLAR

Rio de Janeiro’dan aktivist Renata Souza da Twitter hesabından “Polis memurları, otomobillerini bir gaz odasına çevirdi ve akıl sıhhati bozuk olan bir adamı infaz etti. Bu çeşit bir gaddarlık karşısında söylenebilecek hiçbir kelam yok. Brezilya bir imha kampı!” sözlerini kullandı.

Brezilya Kamu Güvenliği Forumu’nun açıkladığı datalara nazaran, 2020 yılında ülkede 6 bin 416 kişi polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti ve bu cinayetlerin yaklaşık yüzde 80’ini siyahlar oluşturdu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.