Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’dan Türk iş beşerlerine yatırım daveti

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Cezayir’de 3 milyar hektarlık arazinin tarıma hazır olduğunu ve yalnızca yatırımcısını beklediğini belirterek, “Dolayısıyla Türk kardeşlerimize diyoruz ki geniş yerlerimiz var, gelin birlikte tarım yapalım, ihracat yapalım.” dedi.

Tebbun, Dış Ekonomik İlgiler Şurası (DEİK) tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve DEİK Lideri Nail Olpak’ın iştirakiyle gerçekleştirilen Türkiye-Cezayir İş ve Yatırım Forumu’nun açılışında konuştu.

Birkaç hafta sonra Cezayir’in bağımsızlığının 60. yılını kutlayacaklarını belirten Tebbun, “Cezayir’in işgalcilerden kurtuluşunu kutlayacağız. Yeniden tıpkı biçimde Türkiye ile diplomatik münasebetlerimizin 60. yılını de bu halde kutluyoruz. O günden beri bağlantılarımız çok güzel bir seviyede.” dedi.

Tebbun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili bağlantıları çok daha üst seviyeye çıkardıklarını belirterek, “İş birliğimizi tüm açılardan genişletiyoruz. Kardeşim Erdoğan ile 2020 yılında bir dizi mutabakatlar imzaladık. Dün de Sayın Cumhurbaşkanı ile yeni bir dizi mutabakat imzaladık. Bu atılan imzalar bilhassa siz iş insanları için son derece kıymetli.” diye konuştu.

Türkiye ile Cezayir ortasındaki bağlantının siyasi ve diplomatik seviyede kalmadığını, kardeşlik boyutuna taşındığını vurgulayan Tebbun, iş adamlarına ticareti arttırma konusunda daha etkin olmaları daveti yaptı.

 “GELSİN YATIRIM YAPSINLAR”

Tebbun, Cezayir’de yeni bir yatırım yasasının düzenlenmeye başladığı bilgisini paylaşarak, şunları söyledi:

“Bakanlarım bu yatırım yasası için son düzenlemeleri yapıyor. Bu yasa yatırımcıların hizmetinde olacak. Bu yasa hem yatırımcılara yeni ufuklar açacak hem de onları koruyacak. Daha evvel konut inşaatında kimi ezalar oluştu. Bu dertleri unutun. Cezayir’de alın teri, şeffaflık var. Cezayir, herkesin helal çıkar sağlayabileceği bir ülke diyoruz artık. İş birliği içinde bütün alanlarda yatırım yapabilirsiniz. Biz her şeye açığız. Savunma sanayi, ağır yahut hafif sanayi üzere alanlarda kimin fikri varsa kim inovasyona açıksa onlarla iş birliğine hazırız. Bizde silikon var. Bu bahiste yatırım yapmak isteyen varsa tüm kolaylıkları sağlayacağız. (Türk iş insanları) Gelsin yatırım yapsınlar.”

Tebbun, dokuma alanında Cezayir’de iş yapan Türk şirketler olduğunu fakat başka alanlarda da Türk ortaklar görmek istediklerini söz etti.

 “HEM KARDEŞ TÜRKİYE KAZANSIN HEM BİZ KAZANALIM”

Ekonomik olarak hem Türkiye’nin hem de Cezayir’in kazanmasını istediğini vurgulayan Tebbun, Türkiye ile Cezayir ortasındaki ekonomik ve ticari münasebetlerini müdahaleye kapalı formda bir rutine oturması gerektiğine vurgu yaptı.

Tebbun, “Bu işler bir rutin olsun hem kardeş Türkiye kazansın hem biz kazanalım. Ekonomik ilgilerimiz o denli bir hale gelsin ki kimse müdahale etmesin ve kalıcı bir biçimde devam etsin. Ben açık bir beşerim ve Cezayir artık bir yasa ülkesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de bunları konuşuyoruz. Yatırımların korunması ve devamı için yasal tabanı oluşturduk, oluşturuyoruz.” halinde konuştu.

Dünyada önemli bir ekonomik sakinlik olmasına karşın Cezayir’in ekonomik bir atılım içinde olduğunu kaydeden Tebbun, dış borçlarının olmadığını ve yüzde 3’lük bir büyüme sağladıklarını aktardı.

 “GENİŞ TOPRAKLARIMIZ VAR, GELİN BİRLİKTE TARIM YAPALIM”

Tebbun, besin konusunda da rastgele bir kriz yaşamadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bir aya kadar da hasatlar tamamlanacak. Besin durumumuz güzel. Mali durumumuz çok çok uygun. İnşallah hububat konusunda bir zahmetimiz olmayacak. Cezayir’de 3 milyar hektarlık arazi şu anda tarıma hazır. Yalnızca yatırımcı beklemektedir. Su konusunda da hiçbir dert yok hatta su fazlalığı var. Münasebetiyle Türk kardeşlerimize diyoruz ki geniş topraklarımız var, gelin birlikte tarım yapalım, ihracat yapalım. Bu hususta çalışmaları hızlandırdık. İki ülke dışişleri bakanları üst seviye bir kurul kurdu. İş birliği kurulu, bundan sonraki çalışmaları her iki bakan komiteler üzerinde izleme yapacaklar.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.