CHP’den ‘bayram’ teklifi: Otobüslerdeki akaryakıttan ÖTV ve KDV alınmamalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ramazan Bayramı öncesinde, şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarına dikkat çekti. Akın, bugün yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların bayramı aileleriyle birlikte geçirebilmesi için otobüs bilet fiyatlarına düşürecek önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Akın, açıklamasında şunları kaydetti:

Fiyatlardaki artış

“Otobüs biletlerinde yaşanan artış, artık vatandaşın yolculuk yaparken iki kez düşünmesine neden olacak boyuta yükseldi. Geçen yıl 200 lira civarında olan İstanbul-Sivas otobüs bileti fiyatı, şimdi yaklaşık 450 lira ile 500 lira arasında değişiyor.

Nisan 2022 tarihinde 220 lira tutarında olan İstanbul-Adana otobüs bileti fiyatı da 400 lira ile 450 lira arasına yükseldi. Geçen yıl 300 lira civarında olan İstanbul-Diyarbakır otobüs bilet fiyatı da 600 liraya yükseldi.

‘Bir yıl önce 7 lira olan benzin 20 liraya dayanırken 6,5 lira olan motorin ise 22 lirayı geçti’

Bir yıl önce 7 lira olan benzin 20 liraya dayanırken 6,5 lira olan motorin ise 22 lirayı geçti. Ülkemizde tercih edilen dizel araçların deposu eskiden 300 liraya dolarken şimdi bin 100 liraya doluyor.

‘ÖTV ve KDV düşürülmeli’

Ulaşım temel bir haktır. Vatandaşımız, Ramazan Bayramı’nı farklı şehirlerdeki yakınlarıyla birlikte geçirmek istiyor. Ancak dört kişilik bir ailenin uzak bir şehirdeki akrabalarına gitmesi ve dönmesi neredeyse bir asgari ücrete denk geliyor.

Emekli vatandaşlarımız farklı kentteki torununu görmek istese bin 100 lira olan ikramiye ile yolculuğa bile çıkamıyor. Ancak iktidar, isterse otobüs bileti fiyatlarını aşağı çekmek için maliyetlerin düşürülmesine yönelik bazı önlemler alabilir. Vatandaşımız, Ramazan Bayramı’nı farklı şehirlerdeki yakınlarıyla birlikte geçirmek istiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.