CHP’li Ali Uzman Başarır Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ihalesini topa tuttu: ‘Kamunun parasını insafsızca harcamaktan utanmıyorsunuz’

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 115 milyon liralık araç ihalesiyle ilgili açıklama yaptı. Başarır, “Gençlik ve Spor Bakanlığı, 115 milyonluk araç ihalesi yapıyor. Yeni ve bunu 21/b ile yapıyor. Yani, açık ihale olmadan yapıyor. Bakan’a iki soru soracağım. Milyonlarca insan açlık sonunun altında yaşıyor. Büyük bir ekonomik buhran içerisindeyiz. Neden sayın bakan bu israf? İki, makam arabası, lüks otomobiller kiralıyorsunuz. Bu kadar acil mi? Yangında, sarsıntıda, helikopterde, uçakta kullanmıyorsunuz. Makam otomobilleriniz için kullanıyorsunuz. Artık bir modül utanın” dedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama da yapan Başarır, Kamu İhale Kanunu’nun delik deşik edildiğine dikkat çekerek, şunları tabir etti:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı 21/b yani pazarlık yoluyla 5 Temmuz’da 115 milyon TL’lik araç kiralama ihalesine çıktı. Hem de bu araç kiralama ihalesine yakıt kullanımı dahil değil. İhale dokümanları paylaşılmıyor. Şartnameler paylaşılmıyor. Daha evvel en azından hangi hizmet için hangi araçların kiralanacağı öğrenilirken artık AKP iktidarı seçim yaklaşırken bunların dahi öğrenilmesini engelliyor. Bakın 2021 Ekim ayında 176’sı sürücülü 494 araç kiralanmış ve ihalesi açık yapılmış. Bu şirketlerle yapılan kontrata nazaran 31 Aralık 2023’e kadar müddet var. Daha kontratın tamamlanmasına 1,5 yıl varken 115 milyon TL’lik bir araç kiralama ihalesine neden çıkılıyor? Burada kamu faydası nerede?

“KAMUNUN PARASINI İNSAFSIZCA HARCAMAKTAN UTANMIYORSUNUZ”

Bakın 2021 Ekim ayında 176’sı sürücülü 494 araç kiralanmış ve ihalesi açık yapılmış. Bu şirketlerle yapılan mukaveleye nazaran 31 Aralık 2023’e kadar mühlet var. Daha kontratın tamamlanmasına 1,5 yıl varken 115 milyon TL’lik bir araç kiralama ihalesine neden çıkılıyor? Milyonlarca insan açlık hududu altında yaşıyor. Büyük bir ekonomik buhran içerisindeyiz. Bu israf neden sayın bakan? Ben anlamakta zahmet çekiyorum. Makam arabası, lüks otomobiller kiralıyorsunuz. Bunlar bu kadar acil mi? Yani yangında, sarsıntıda, uçakta, helikopterde kullanmıyorsunuz lakin makam otomobilleriniz için 21/b’yi kullanıyorsunuz. Bakın, devlet araçları kiralamasa satın alma yoluna gitse MTV ödemeyecek. MTV ödemediğiniz için kamunun parasını daha uygun halde harcayabileceksiniz. Hem de bu araçlar daha sonraki kuşakların kullanımı için de bakanlığınız bünyesinde kalacak ancak siz kamunun parasını insafsızca harcamaktan utanmıyorsunuz.

“TASARRUF BUNUN NERESİNDE?”

Bir taraftan tasarruf önlemi yayınlıyorsunuz, bir taraftan da kamu kaynaklarını fütursuzca harcıyorsunuz. Tasarruf önlemlerinde resmi taşıtların edinilmesi ve kullanılması başlıklı bir kısım var. 2021 yılından başlamak üzere 2023 yılı sonuna kadar en az yüzde 20 oranında azaltılacağı söz ediliyor. Yahu 2021’de kontrat imzalamışsınız 494 tane araç kiralamışsınız daha mukavele bitmeden kaç tane alacağınız aşikâr olmayan bir ihaleye daha çıkıyorsunuz. Tasarruf bunun neresinde?”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Başarır, şu soruları yöneltti:

-Teknik şartname ve ihale dökümanları EKAP’ta neden paylaşılmamıştır?

-Bakanlığınızca hangi öngörülemeyen nedenlerle ya da hangi ivedilik münasebetleriyle kelam konusu ihale pazarlık yolu yani 21/b ile yapılmıştır?

-Bu ihale kapsamında kaç tane araç şoförlü, kaç tane araç şoförsüz kiralanmıştır?

-Söz konusu ihale pazarlık yöntemi yerine rekabetin ve şeffaflık prensiplerini sağlayan açık ihale yöntemiyle yapılsaydı daha ucuza mâl edilmez miydi? Kamu faydası böylece daha fazla korunmuş olmaz mıydı?

-Araç kiralama ihalesine çıkılmasaydı ve bu araçlar satın alınsaydı MTV ödenmemesi nedeniyle devletin daha ucuza mâl etmesi mümkün olmayacak mıydı?

-Daha evvel ihalesi yapılmış 176’sı sürücülü 494 araç kiralanmışken ve bu mukavele 31 Aralık 2023’te bitecekken, 115 milyon TL bedelle yeni bir araç kiralama ihale yapılmasının münasebetleri nelerdir?

-Halihazırda 494 tane araç kiralamışken ve mukaveleleri devam ediyorken yeni kiralayacağınız bu araçlar nerelerde kullanılacaktır?

-Yaptığınız araç kiralamaları açıkça bir kamu israfı değil midir?”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.