CHP’nin yaptırdığı son anket: Yüzde 7’lik farkla öndeyiz

2023’te yapılacak seçimler yaklaşırken Cumhur İttifakı tarafında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın net adaylığına karşı 6’lı masada seçenekler tartışılmaya devam ediyor.

Kamuoyunda ise parti başkanlarının yanında belediye liderleri ve birçok kişinin adaylık için ismi geçiyor.

Bu kapsamda partiler tarafından anketler yaptırılıyor ve seçime dair öngörüler oluşturulmaya çalışılıyor.

CHP’nin masasına gelen son anketi paylaştı

Bunlardan sonuncusunu ise gazeteci İsmail Saymaz, CHP Parti Meclis toplantısında Aksoy Araştırma’nın sahibi Ertan Aksoy tarafından hazırlanan anketin sunulduğunu ve sunumu Kemal Kılıçdaroğlu’nun da izlediğini yazdı.

Haberini CHP’li bir parti meclis üyesine dayandıran Saymaz’a nazaran, “Alevi cumhurbaşkanı adayına oy verir miydiniz?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 33.8’i “Kesinlikle verirdim” derken, yüzde 22.3’ü “Veririm” diyor. Oy vereceğini söyleyenlerin oranının toplamı yüzde 56.1.

‘Yüzde 23’lük kesim Alevi adaya oy vermem diyor’

Ankete nazaran iştirakçilerin yüzde 17.8’i Alevi bir adaya “kesinlikle vermeyeceğini”, yüzde 5.8’i ise “vermeyeceğini” kaydediyor. Bunun toplamıysa yüzde 23.6. Kararsızlardaysa oran yüzde 20.3.

Buna nazaran AK Partililerin yüzde 40.9’u, Uygun Partililerin yüzde 25’i ve MHP’lilerin yüzde 24.6’sı Alevi bir adaya oy vermeyeceğini kaydediyor.

Kılıçdaroğlu yüzde 53, Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 46 alıyor

Öte yandan Aksoy Araştırmanı’nın CHP’nin masasına sunduğu bir başka anket ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili.

“Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olması durumunda kime oy verirsiniz?” sorusuna iştirakçilerden yüzde 53.6’sı Kılıçdaroğlu’na, yüzde 46.4’ü ise Erdoğan’a vereceğini söylüyor.

HDP seçmeninin yüzde 100’ü Kılıçdaroğlu’nu destekliyor

Ayrıca tekrar datalara nazaran HDP seçmenlerinin yüzde 100’ü Kılıçdaroğlu’nu destekliyor.

Bu oran CHP’lilerin de üzerinde. Zira CHP’liler yüzde 3.4 fire veriyor. Âlâ Partililerin yüzde 8.7’si ise Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor.

MHP’lilerin yüzde 35.3’ü ise Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini belirtiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.