Çip krizinin akabinde arabada yeni kriz çıktı!

Otomotivde son 2 seneye damgasını vuran çip krizinin tesirleri tam olarak bitmeden bölüm, son 7-8 aydır farklı bir problemle çaba etmeye devam ediyor.

Rusya’nın Avrupa’ya ambargo uygulaması nedeniyle çıkan güç sorunu otomotiv üretimini nasıl tesirler? Araç fiyatları değişir mi?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Lideri Hayrettin Ertemel şu tabirleri kullandı: ”Enerji krizi tüm dünyayı etkilediği üzere ülkemizi de tesiri altına aldı. Araç üretiminde de güç çok kıymetli bir faktör üzere gözüküyor. Güç maliyetlerinin artması araçlardaki modüllerin maliyetlerinin de önemli oranda yükselmesi manasına gelmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse geçen hafta ve bu hafta araçların cam maliyetleri yaklaşık olarak yüzde 30 oranında artış gösterdi. Bu tüm yedek kesime tesir edecek manasına geliyor. 

YERLİ ÜRETİM ARAÇLARDA ARTIŞ OLUR MU?

Artış ithal edilen araçlara nazaran daha sonlu olacaktır. Yaklaşık olarak yüzde 10-15 aralığında sıfır araç fiyatlarının yükseleceğini düşünüyoruz. Burada kıymetli etkenlerden birisi döviz kurudur. Döviz kuru yükseldikten araç fiyatları üste çıkacaktır.

AVRUPA’DA ÖNEMLİ BİR GÜÇ KRİZİ VAR. TÜRKİYE BU MEVZUDA AVRUPA’DAN AYRIŞIYOR MU?

Ancak tabi ki burada Avrupa’daki güç krizine oranla ülkemizdeki beklediğimiz oran birebir düzeyde değildir. Biz burada bu krizi daha az maliyetlerle atlatacağız diye umuyorum.”

RUSYA ELİNDE SON KOZU KULLANDI

Motor Aşin CEO’su Saim Aşçı ise hususla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Enerji maliyetlerindeki artışın araba fabrikalarında getirdiği güç krizi hem Avrupa’da hem de ülkemizde maalesef negatif bir gelişme olarak son günlerde gündeme geliyor. 

Rusya, elindeki son kozu Avrupa’ya karşı uygulamış durumda, bu da araba üretimi gerçekleştiren fabrikalar özelinde önemli bir krizi tetikleyecektir, çünkü resesyondan bahsediliyor.

TÜRKİYE BİRİNCİ TERCİH OLABİLİR

Bazı fabrikalarda üretime orta verme ya da kapasite düşümüne gidileceğini görüyoruz. Bu durum araba maliyetlerini önemli oranda yükselteceği için, üretim sonrası araç fiyatlarının da kıymetli halde artmasına sebep olacaktır.

Aynı halde güç maliyetlerindeki artış sebebiyle yerli üretim araba fiyatlarının da artacağını öngörmek mümkün. Lakin bu kriz durumu, ülkemizin alternatif bir pazar olmasına kısa vadede fırsat yaratabilir, tedarik edilebilecek muhakkak eserler noktasında Türkiye birinci tercih olabilir.

Avrupa ülkeleri alternatif güç kaynakları arayışında, lakin bugün yarın çözülecek bir sorun değil. Son 2 yıldır otomotivin birinci gündem unsurlarından biri haline gelen çip ve ham husus krizi ile lojistikteki sorunlar ise tesirleri azalmış biçimde devam ediyor. Çip ve ham husus tarafındaki yatırımlar ve gelişmelerle bu taraftaki sorunların ise tam manasıyla bitişi 2023 yılının ortalarını bulacaktır.”

KAYNAK: MİLLİYET

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.