Çizer Aslan Şükür vefat etti

“Zagor”, “Mister No”, “Mandrake”, “Kızılmaske”, “Gordon” ve “Judas” gibi çizgi romanların kapak resimlerini çizen Aslan Şükür, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. “Altın Fırçalı Adam” olarak da bilinen Şükür, özellikle 70’lerde aktif olan Tay Yayınları’nın okurlara sunduğu çizgi romanlar için hazırladığı kapak çizimleriyle tanınıyordu.

77 yaşındaki Şükür’ün ölüm haberini Desen Yayınları sosyal medya hesaplarından duyurdu. Desen Yayınları tarafından yapılan paylaşımda, “On yıllar boyunca çizdiği çizgi roman kapakları ile hayal dünyalarımızın kontağını çeviren Aslan Şükür’ü kaybetmenin derin hüznünü yaşıyoruz. Çizgi roman dünyasının başı sağ olsun” ifadeleri kullanıldı.

ASLAN ŞÜKÜR KİMDİR?

Aslan Şükür, 1945 yılında Samsun’un Bafra ilçesinde doğdu. Çizerlik kariyerin 1960’lı yıllarda Akşam Gazetesi ve Hayat Dergisi’ne karikatürler çizerek başladı. Nebioğlu Yayınevi ile de bağlantılar kuran Şükür daha sonrasında Yücel Köksal sayesinde Tay Yayınları ile tanıştı. Tay Yayınları’nın sahibi Sezen Yalçıner’in de sanatçının o dönemki çizimlerini beğenmesi ile Aslan Şükür, Tom Braks ve Zagor kapaklarıyla yayınevinde işe başladı.

Şükür, 1971 yılında girdiği Tay Yayınları’nda, yayınevi kapanana dek kapak çizimleri hazırladı. Aynı dönem içinde başka yayınevlerine de çalışan ressam, Nil Yayınları, Altın Kitaplar, İnkılap ve Aka ve Öğün gibi birçok yayınevine yüzlerce kapak tasarladı. Ayrıca yurt dışındaki bazı yayınevleri için de kapak çizimleri yaptı.

Aslan Şükür’ün Çizgileriyle Kahramanlar ve Kapaklar adıyla Şükür’ün çizimlerinin yer aldığı bir koleksiyon kitabı çıktı. 2018 yılında ise yönetmenliğini Fatih Yürür ve yapımcılığını Hakan Tunga Kalkan’ın yaptığı “Altın Fırçalı Adam” adlı bir belgesel de bulunuyor. Zagor, Mister No, Tom Braks, Atlantis/Martin Mystere, Alaska/Ken Parker, Jeriko, Jil, Judas, Kızılmaske, Mandrake, Teksas, Tommiks ve Flash Gordon gibi birçok klasiğin kapağını resmetmiş olan sanatçı, aynı zamanda Karaoğlan, Yıldırım Kemal ve Yüzbaşı Volkan gibi Türk kahramanlarının çizerliğini de yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.