DSÖ’den maymun çiçeği için ‘acil durum’ açıklaması

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada, DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus‘un, maymun çiçeği salgınıyla ilgili olarak IHR Acil Durum Komitesi tarafından sunulan tavsiyeyle birebir fikirde olduğu ve şu anda olayın en üst düzey global alarm olan ‘Uluslararası Kıymet Arz Eden Halk Sıhhati Acil Durumu’nu (PHEIC) oluşturmadığı söz edildi.

Ayrıca açıklamada, Komitenin oybirliğiyle olayın ‘acil niteliğini’ ve salgının daha fazla yayılmasını denetim etmenin ‘yoğun müdahale çabaları’ gerektirdiğini kabul ettiği belirtildi ve “Komite, birkaç hafta sonra, mevcut bilinmeyenler hakkında daha fazla bilgi elde edildiğinde, tavsiyelerinin yine gözden geçirilmesini gerektirebilecek kıymetli değişikliklerin olup olmadığını belirlemek için olayın yakından izlenmesini ve gözden geçirilmesini tavsiye etti” tabirlerine yer verildi.

Ghebreyesus’da mevzuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Acil Durum Komitesi’nin mevcut salgının ölçeği ve suratı hakkında önemli tasalarını paylaştığını belirterek, “Genel olarak, raporda bana şu anda olayın DSÖ’nün yayınlayabileceği en yüksek ihtar düzeyi olan Memleketler arası Kıymete Sahip Halk Sıhhati Acil Durumu teşkil etmediğini söylediler” dedi. Ayrıyeten Ghebreyesus hastalığın yayılmasından derin kaygı duyduğunu ve hem kendisinin hem de DSÖ’nün gelişen tehdidi çok yakından takip ettiğini söyledi.

Ghebreyesus “Mevcut salgını bilhassa tasa verici yapan şey; yeni ülkelere ve bölgelere süratli ve devam eden yayılma ve bağışıklığı baskılanmış beşerler, gebe bayanlar ve çocuklar dahil olmak üzere savunmasız popülasyonlara daha fazla, daima bulaşma riskidir” sözlerini kullandı. Ghebreyesus, Komitenin de işaret ettiği üzere maymun çiçeğinin bir dizi Afrika ülkesinde on yıllardır sirkülasyonda olduğunu lakin araştırma, dikkat verme ve finansman açısından ihmal edildiğini belirterek, “Bu, sırf maymun çiçeği için değil, düşük gelirli ülkelerdeki öbür ihmal edilen hastalıklar için de değişmeli, zira bir defa daha dünyaya sıhhatin birbirine bağlı bir sorun olduğu hatırlatılıyor” dedi.

Dünyanın dört bir yanından Acil Durum Komitesine katılan bilim beşerlerine ve halk sıhhati uzmanlarına teşekkür eden Ghebreyesus, durumu yakından izlemeye devam edeceklerini kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.