Ebeveynler dikkat! Çocukların ekran karşısında fazla vakit geçirmesi sıhhatlerini bozuyor

Yeni yapılan bir araştırmaya nazaran Covid-19 salgını boyunca ekran karşısında geçirilen vakit ilkokul çocukları ortasında günde ortalama 83 dakika arttı.

Araştırmacılar, ekran başında geçirilen müddetin artmasının çocuklarda beslenme bozukluklarına, anksiyeteye, berbatlaşan zihinsel sıhhate, saldırganlığa, sonluluk ve artan öfke nöbetlerine ve göz bozukluğuna neden olabileceğini belirtti. 

Araştırma bulgularına nazaran ekran başında geçirilen süredeki en büyük günlük artış, altı ila 10 yaş ortasındaki çocuklarda oldu. Lakin, çalışmaların global tahliline öncülük eden Anglia Ruskin Üniversitesi’ne nazaran, yetişkinler de dahil olmak üzere tüm yaş kümelerinde ekran karşısında geçirilen müddette “önemli” artışlar görüldü.

EKRAN KARŞISINDA EN ÇOK İLKÖĞRETİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR VAKİT GEÇİRMEYE BAŞLADI

Lancet Discovery Science mecmuasının bir kesimi olan eClinicalMedicine isimli akademik bir mecmuada yayınlanan makalede “Bu çalışmada, tüm yaş kümelerinde toplam ekran müddetlerinin artırdığını tespit edilmiştir. En büyük artış İlköğretim çağındaki çocuklar ortasında görülürken bunu yetişkinler, ergenler ve küçük çocuklar izledi. Boş vakitlerde ekran karşısında geçirilen mühlet ise tüm yaş kümelerinde arttı” ifadelerine yer verildi.

Ekran karşısında geçirilen müddetin artması işe yaş kümelerine şu biçimde gerçekleşti:

  • İlkokul çocuklarında günde 83 dakika
  • 58 dakika ile yetişkinler
  • 55 dakika ile ergenler (11-17 yaş arası) 

BEŞ YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLAR EKRAN KARŞISINDA DAHA FAZLA VAKİT GEÇİRMEYE BAŞLADI

Beş yaşın altındaki çocuklarda ise ekran süresindeki artış çok düşüktü. Fakat artış mühleti az üzere dursa da beş yaşın altındaki çocuklarda ekran müddeti günde ortalama 35 dakika arttı.

Çalışma tıpkı vakitte ekran başında geçirilen vakit cinslerini de inceledi ve boş vakit geçirme yahut iş ile ilgili olmayan durumlarda ekran karşısında geçirilen vaktin tüm yaş kümelerinde arttığını saptadı. En büyük artış tekrar 6-10 yaş ortası çocuklarda görüldü.

Araştırmacılar İngiltere, ABD, Avustralya, Fransa, Şili ve İsrail dahil olmak üzere ülkelerdeki 89 çalışmayı tahlil etti. Toplanan datalar kapsamında çalışmanın örneklemini 200.000’den fazla kişi oluşturdu. Çalışma bu devasa örneklem ile pandemi öncesi ve sırasında ekran süresindeki artışlara odaklandı. Çalışmada Türkiye’de yapılmış bir çalışma yer almadı lakin örneklemin büyüklüğü düşüldüğünde tıpkı sonuçların ülkemiz için de geçerli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Araştırmacılar, televizyon yahut bilgisayar üzere ekranlara bakmak için harcanan toplam mühletin obezite, uyku düzensizliği, zihinsel sıhhat ve göz sıhhatinin bozulması üzere önemli sıkıntılara yol açtığını saptadı.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.