Erdoğan: Bize karşı yol yürüyen kaybeder

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Abdülhamid Han Sondaj Gemisini Birinci Misyon Yerine Uğurlama Töreni’nde konuştu. Geminin misyon yerini Yörükler 1 Kuyusu olarak açıklayan Erdoğan, “Abdülhamid Han sondaj gemimizle Türkiye farklı bir yere gelmiştir” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

BULANLAR ARAYANLARDIR: Sözümüzün somut örneği olan Abdülhamid Han sondaj gemimiz, Türkiye’nin güç alanındaki yeni vizyonunun da sembolümüz. Daha evvel paramızla dahi yaptıramadığımız sismik araştırma süreçlerini artık kendi imkânlarımızla yürüttüğümüz bir periyoda girdik. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Gerekli hazırlıklar sonrası Akdeniz ve Karadeniz’de çalışmalara başladık. Fatih sondaj gemimizi her arayan bulamaz ancak bulanlar arayanlardır. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervi ülkemize maddi karşılığının çok ötesinde moral vermiştir.

EFELİK ETMEYE YELTENENLER MUHTEMELEN ÇIKACAKTIR: Doğal gaz sürece tesisimizin de temelini geçtiğimiz yıl attık. Haziran ayında denize boru döşeme sürecine başladık. Sığ kısımlarda süreci bitirdik, derin kısımlarda 165 kilometrelik çizginin 100 kilometresini bitirdik. Denizin altında adeta güç üssü kuruyoruz. Bugün Abdülhamid Han Gemisi’ni Akdeniz’e yolcu ediyoruz. Ülkemizde birinci petrol bulunan yer bundan 135 yıl evvel İskenderun’du. Bu kez da “Ya Allah Bismillah” diyerek Gazipaşa’nın 55 km açığındaki Yörükler 1 kuyusuna uğurlayacağız. Akdeniz’de yaptığımız arama ve sondaj çalışmaları kendi egemenlik alanlarımızdadır. Bunun için kimseden müsaade yahut icazet almaya muhtaçlığımız yoktur. Abdülhamid Han Sondaj Gemisi çalışmalara başladığında artlarına aldıkları ağa babalarına güvenerek bize efelik etmeye yeltenenler muhtemelen çıkacaktır. Şımarıklıklarını artıranların sonu bir gün kafayı duvara çarpıp kendine gelmek olacaktır.

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ: Ne kuklalar ne de onların iplerini ellerinde tutanlar Akdeniz’de hakkımız olanı elimizden alamayacaktır. Biz kendi işimize bakmaya devam edeceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu uğraşlarımıza takviye veren herkesle yol almaya hazırız. Memleketler arası mutabakatlarla garanti altına alınmış haklarımızı uydurmalarla yok saymak isteyenlere bu lokmanın onların boğazından geçmeyecek kadar büyük olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Gerektiğinde dişe diş gayret vermekten çekinmedik, çekinmeyeceğiz. Bizimle birlikte yol yürüyen kazanır. Bize karşı yol yürüyen ise kaybeder.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.