Fatih Dönmez’den bor açıklaması: 4 yeni tesis temelini atacağız

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, Bilişim Vadisi’nde düzenlenen Avrasya Ar-Ge, İnovasyon ve Teknoloji Tepesi’ne (Eurıtech) katılan Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor tesislerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Tesislerin temellerinin bu yıl sonunda atılacağını belirten Bakan Dönmez, borun bilhassa savunma sanayii için kritik olduğunun altını çizdi.

DHA’nın haberine nazaran; Bakan Dönmez açıklamalarında şu tabirleri kullandı:

“Bugüne kadar uç eser odaklı altın, gümüş, demir-pelet, bakır ve alüminyum entegre izabe tesislerini devreye aldık. Uç eser odaklı en kıymetli tesislerimizden biri olan bor karbür tesisimizi de inşallah bu yılın sonunda devreye alacağız. Bor karbür bilhassa savunma endüstrimiz için kritik bir eleman. Taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, top namlusu, askeri kıyafetler ve işçi esirgeyici yeleklerin zırhlanması üzere yerlerde kullanılıyor.

“Yıl sonunda borla ilgili dört yeni tesisimizin temelini atacağız”

“Yapacağımız üretim, Türkiye’nin lityum üretiminin yarısını karşılayacak”

Pilot tesiste üretim optimizasyonunu yaptık. İnşallah yıllık 600 ton üretim yapacak iki yeni fabrikamızın temelini bu yıl atacağız. Burada yapacağımız üretim, Türkiye’nin lityum üretiminin yarısını karşılayacak.


“Güneş gücü paneli ve ekipmanlarını üreten fabrikalarımızın sayısı çoğalıyor.”

Avrupa ve Orta Doğu’nun birinci ve tek entegre güneş fabrikası bugün Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Organize sanayi bölgelerimizde son yıllarda güneş gücü paneli ve ekipmanlarını üreten fabrikalarımızın sayısı çoğalıyor.

“Güneş paneli üretimiyle Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıradayız”

Bugün, 7 bin 960 MW’lık güneş paneli üretimiyle Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıradayız. Amacımız inşallah birinci üçe girmek, dalımızın alt yapısı buna müsait. Dalımızın dinamizmi buna müsait. İnşallah bu amacımıza de en kısa müddette ulaşacağız. Bugün güneş gücünde yalnızca teknoloji üretimi yapmıyoruz. Bugün pek çok şirketimiz yurt dışına güneş gücü yatırımlarıyla ilgili danışmanlık hizmeti de veriyor. Bu mevzudaki bilgi ve deneyimimizi yurt dışına aktarıyor. Bütün bunlar 8 yıl üzere kısa bir müddette oldu.

“İlk üretim 2014 yılında başladı”

Türkiye’de 2014 yılına kadar güneş gücü dalı yoktu. Birinci panel, birinci üretim 2014 yılında başladı. Ve bugün yalnızca elektrik üretimiyle değil, teknolojisiyle, Ar-Ge’siyle, insan kaynağıyla, yurt dışına açılma motivasyonuyla kendini her manada sıfırdan inşa etmiş bir kesim var. Bizler sanayicilerimize, hanelere, tarım kesimine, belediyelere, kamu kurumlarına ‘Yüzünüzü güneşe dönün’ daveti yaparken, Türkiye’nin güneş gücü teknolojilerinde geldiği bu noktaya güvenerek yapıyoruz bu davetimizi. Zira güneş gücü teknolojileri sayesinde bu tıp yatırımlar artık daha erişilebilir, daha uygun maliyetli bir noktaya geldi.”


“Rüzgar gücü güneş gücüne nazaran daha sofistike, daha komplike bir teknolojiyi içeriyor”

Rüzgar gücünün kritik modülleri olan rotor kanadı ve türbin kulesi üzere birçok ekipmanın yerli imkanlarla üretildiğini kaydeden Bakan Dönmez, şöyle devam etti:

“Bir öteki alanımız da rüzgar gücü. Rüzgar gücü güneş gücüne nazaran daha sofistike, daha komplike bir teknolojiyi içeriyor. Rüzgar gücünün kritik modülleri olan rotor kanadı, türbin kulesi, temas elemanları ve jeneratör modülleri üzere pek çok ekipman bugün yerli imkanlarla üretiliyor. Firmalarımız üretimlerinin değerli bir kısmını yurt dışına ihraç ediyor. Hatta geçenlerde bir toplantıda da bahsetmiştim. Güneş ve rüzgar gücü teknolojilerini üreten birtakım sanayicilerimiz bu sene için siparişlerini kapatmışlar. Artık üretim kapasitelerini artırmak için uğraşıyorlar. Jeotermal ve biyokütle de yerli teknoloji üretimi sayesinde bu çeşit yatırımlar daha fizibil hale geldi. Jeotermal güç üretimi için gereken gaz türbinini oluşturan egzoz sistemi, yağlama sistemi, sürat denetim sistemi, buhar ejektörü, jeneratör ve güç elektroniği aksamları Türkiye’de üretiliyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.