Finlandiya Dışişleri Bakanı: Ankara’ya yarın heyetlerimiz gidecek

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto bugün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasıyla ilgili kaygılarımı göndermek için yarın Ankara’ya heyet göndereceklerini açıkladı.

Reuters’in haberine nazaran, İsviçre’nin Davos kabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEP) konuşan Haavisto, “Türkiye’nin NATO’yla ilgili muhalefetine ait diyalog devam ediyor. Heyetlerimizi Yarın Ankara’ya gönderiyoruz” dedi.

‘DİĞER NATO ÜYELERİYLE SIKINTILAR OLABİLİR’

Finlandiya Dışişleri Bakanı, açıklamasında Türkiye’nin “terör” konusunda telaşlarını anladıklarını belirterek “Bu meselelerin çözülebileceğini düşünüyoruz. Finlandiya ve İsveç’le direkt değil başka NATO üyeleriyle ilgili de kimi problemler olabilir” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 17 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya dışişleri bakanlarının Türkiye ziyaret planlarıyla ilgili “Türkiye’ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler, kusura bakmasınlar yorulmasınlar” demişti.

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ve İsveç’le Finlandiya başkanlarıyla telefon görüşmeleri yapmıştı. İki ülke önderlerinden görüşme sonrası yapılan açıklamalarda Türkiye’yle güzel alakaların korunması gerektiği iletileri verilmişti. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.