George Floyd’un vefatı davası: Eski polis 2 yıl sonra kabahatini kabul etti

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde 25 Mayıs 2020’de siyahi George Floyd’u gözaltına aldığı sırada boynuna baskı yaparak vefatına neden olan eski polis memuru Derek Chauvin ile olay anında yanında bulunan 3 eski polis memurundan bir olan Thomas Lane, cürmünü kabul etti.

Lane, Floyd’un vefatıyla ilgili olarak ikinci derece adam öldürmeye yardım ve yataklık etmek ile ikinci derece kasıtsız cinayete yardım ve yataklık etmekle suçlanan üç eski polis memurdan biriydi. Chauvin’in Floyd’un boğazına dizi ile baskı uyguladığı sırada bacaklarını tutan 39 yaşındaki Lane, savunma muahedesinin modülü olarak 2 yıl sonra ikinci derece adam öldürme cürmünü kabul ettiği bildirildi.

LANE’NİN 36 YIL MAHPUS CEZASI ALMASI BEKLENİYOR

Minnesota Başsavcısı Keith Ellison’ın Ofisi tarafından yapılan açıklamada, savcıların mutabakat gereği ikinci derece kasıtsız cinayete yardım ve yataklık etmekle suçlamasını düşürmeyi kabul ettikleri belirtilerek, Lane için 36 ay mahpus cezası önerdikleri tabir edildi.

Floyd’un ensesine dizi ile basarak vefatına neden olan eski polis memuru Derek Chauvin’in yanında bulunan 3 eski polis memuru yargılandıkları mahkemede hatalı bulundu.

“YANLIŞ BİR ŞEY YAPTIĞINI KABUL ETMESİ KIYMETLİ BİR ADIM”

Ellison, “Thomas Lane’in Floyd’un ölümündeki rolünün sorumluluğunu kabul etmesinden memnunum” sözlerini kullanarak, “Yanlış bir şey yaptığını kabul etmesi, Floyd ailesinin, topluluğumuzun ve ulusun yaralarını güzelleştirme yolunda kıymetli bir adımdır. Hesap verebilirlik bu davada kıymetli ve adalete hakikat devam eden seyahatimiz için gerekli” dedi.

“MÜVEKKİLİM CİNAYET DAVASINI KAYBETME RİSKİNİ ALMAK İSTEMEDİ”

Savunma avukatı Earl Gray ise, Lane’in cinayetten hatalı bulunması halinde 12 yıl mahpus cezasıyla karşı karşıya kalacağı için cürmünü kabul etmeyi kabul ettiğini söz etti. Gray, “Müvekkilim cinayet davasını kaybetme riskini almak istemedi, bu yüzden 3 yıl mahpus cezası ile adam öldürme cürmünü kabul etmeye, 2 yıl sonra salıverilmeye karar verdi ve cinayet davası düştü. Ceza, federal cezasıyla eş vakitli olacak ve cezasını federal bir kurumda çekecek. Yeni doğmuş bir bebeği var ve çocuğunun hayatının bir kesimi olmama riskini almak istemedi” dedi.

Floyd’un uygar haklarını ihlal etmekten geçtiğimiz şubat ayında hatalı bulunan Lane’ne 21 Eylül’de federal mahkeme tarafından ceza verilmesi bekleniyor.

Eski polis memurlar Lane, Tou Thao ve J. Alexander Kueng, eski polis memuru Chauvin, kelepçeli ve yüzüstü yerde yatan Floyd’un boynuna ve sırtına dizini bastırırken, olay anındaki aksiyonları yahut eksiklikleri nedeniyle eyalet ve federal seviyede suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Floyd’un tutuklanması sırasında Lane, Floyd’un bacaklarını, Kueng, gövdesini ve Thao ise yakınlarda durarak kalabalığı geride tuttu.

Derek Chauvin, George Floyd’u öldürme kabahatinden 22.5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı

CHAUVİN’İN SAVUNMA MUAHEDESİ KABUL EDİLMİŞTİ

Chauvin’in federal mahkemeye sunduğu savunma muahedesi kabul edilmişti. Floyd’un vefatıyla ilgili uygar haklarını ihlal etmek ve bir davayı engellemekle ilgili federal suçlamalar ile ilgili davaya bakan Federal Yargıc Paul Magnuson yaptığı açıklamada, Chauvin’in savunma muahedesinin kurallarını kabul ettiğini ve Chauvin’in 20 ila 25 yıl mahpus cezasına çarptırılacağını aktarmıştı.

Eyalet mahkemesi tarafından çarptırıldığı 22,5 yıllık mahpus cezasını çeken Chauvin’in, federal mahkeme tarafından verilecek mahpus cezası için ise şimdi tarihi belirtilmedi.

Haziran 2020’de Floyd’un vefatından sorumlu tutulan eski polis memuru Chauvin, eyalet mahkemesi tarafından 2021 Haziran ayında cinayetten hatalı bulunmuş ve 22,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı. Chauvin, federal mahkeme tarafından çarptırılması beklenen 25 yıl mahpus cezasını eyalet mahkemesi tarafından verilen 22,5 yıl mahpus cezası ile tıpkı anda yatacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.