Hazırlıklar tamamlandı: Cumhuriyet’in 100. yılında uzaya fırlatılacak

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Cumhuriyet’in 100. yılında haberleşme uyduları Türksat 6A’yı uzaya göndereceklerini söyledi.

AA’da yer alan habere nazaran, Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Buradaki Türksat standında 4B uydusunun küçük ölçekli prototipi de sergileniyor.

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, TEKNOFEST’te olmaktan büyük memnunluk duyduklarını söyledi.

Türksat’ın uydu, kablo ve bilişim alanında hizmet verdiğini anlatan Ertok, “Türksat, Türkiye’nin haberleşme uydu operatörü. Standımızda yüklü olarak uydu teknolojilerinde yaptığımız hizmetlerle alakalı konsept oluşturduk. Çocuklara bahsettiğimiz uyduların ne olduğunu, nasıl bir sistem olduğunu, neler yaptığını anlatmak istedik.” dedi.

TUSAŞ TESİSLERİNDE UÇUŞ MODELİNİN TESTLERİ BAŞLADI

Ertok, 5 haberleşme uyduları bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Son 2 yılda 2 uydumuzu fırlattık, bunları hizmete aldık. Bundan sonraki maksadımız, yerli ve ulusal haberleşme uydumuz Türksat 6A. Ankara’da TUSAŞ’taki uzay sistemleri entegrasyon tesisinde uçuş modelinin testleri başladı. Artık uzaya göndereceğimiz modelden bahsediyoruz. Hazırlıklar tamamlandı. İnşallah önümüzdeki yıl içinde uydumuzu uzaya göndermeyi hedefliyoruz.”

Türksat 6A uydusunun kendileri ve Türkiye için çok değerli olduğunu vurgulayan Ertok, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en büyük AR-GE projelerinden birisi. Haberleşme uydusunu birinci kere üretiyoruz biz. Bu ölçekte bir uyduyu birinci kez üretiyoruz. Proje 2015 yılında başladı. Ortadan geçen yıllarda birçok model üretildi. Doğrulanarak geldi. Artık son basamağındayız. Fırlatmayla ilgili mukaveleleri yaptık. İnşallah önümüzdeki yıl, Cumhuriyetimizin 100. yılında kendi haberleşme uydumuzu uzaya göndererek filomuza dahil edeceğiz. Böylelikle Türksat, 6 uyduyu tıpkı anda işleten bir operatör olacak. Bu, dünya sıralamasında da kıymetli bir adım olacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.