Huzurevinde de huzur yok! Yaşlılara sürgün üzere karar…

Muğla’nın Menteşe ilçesindeki Abide H. Nuri Öncüer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sarsıntıya güçlü olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı verildi. Huzurevindeki 70 bireye yeni yer bulunamayınca, huzurevi müdürlüğü hasta yakınlarına “Yaşlı hastaları yanınıza alın yoksa öteki bir kente göndereceğiz” formunda yazdı. Atılan bildiri reaksiyon topladı.

Muğla’da skandal bir olaya imza atıldı. Menteşe ilçesindeki Aile ve Toplumsal Hizmetler Muğla Vilayet Müdürlüğü’ne bağlı Abide H. Nuri Öncüer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 2 yıl evvel sarsıntıya güçlü olmadığı raporu yeni uygulamaya konuldu. Huzurevinde kalan 70 civarındaki yaşlılara kalacak yeni yer bulunamayınca huzurevi müdürlüğü hasta yakınlarına gönderdiği “Yaşlı hastaları yanınıza alın yoksa öteki bir kente göndereceğiz” halindeki yazı gönderdi. Hasta yakınları ve CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban olaya reaksiyon gösterdi.

Yaşlılar açısından risk oluşturan hizmet binasında bakım, tamir, yıkım çalışmalarının yapılması durumuna ait bakımevi müdürlüğü tarafından yaşlı yakınlarına yazı gönderildi. Yazıda, “Bu süreçte ……bakım ve sorumluluğunu kendiniz yahut yakınlarınız üstlenerek kuruluşumuz ayrılış süreçlerini başlatmanız, bunun mümkün olmaması durumunda Bakanlığımız Engelli ve Yaşlı Hizmetlerine bağlı ilimiz dışında bulunan yaşlının durumuna uygun rastgele bir huzur meskenine nakli sağlanacaktır” denildi.

YAŞLI İNSANLARA SÜRGÜN ÜZERE KARAR

Skandal olay, Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de bulunan Abide H. Nuri Öncüer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden yaşlı yakınlarına gönderilen yazıyla ortaya çıktı. Yaklaşık 2 yıl evvel, ‘Bina Zelzele Yönetmeliği’ne nazaran yapılan test sonucunda, bakımevi binasının hasarlı olduğu ve muhtemel bir sarsıntıda yıkılma ihtimalinin yüksek olmasından ötürü güçlendirme yapılması gerektiği belirtildi.

YAKINLARI KARARA REAKSİYON GÖSTERDİ

Bakımevi ve Rehabilitasyon Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı bildirime yaşlı yakınlarından Nilgün Keyifli, “Devlete emanet ettiğimiz yakınlarımızı ‘Ya tekrar yanınıza alın ya da öbür kente göndeririz’ diyorlar. Bizim imkanımız olsa kendimiz bakarız zati. Öbür bir yere de gitmelerini istemiyoruz. Yaşlı insanlara yapılanlar ayıptır, günahtır” diye reaksiyon gösterdi.

Bakımevinde kalan yaşlıların birçoğunun yatalak olduğunu söz eden Hasan Harput, öbür bir kente nakil sürecinin bu hastaları mevte terk etmekle eş bedel olduğunu söyledi. Ayrıyeten hasta yakınları şu anki bakımevi çalışanının yaşlıları tanıdıkları ve gereksinimlerini bildiklerini, bu mevzuda deneyimli olduklarını belirten yaşlı yakınları, yeni bir yere taşımakla yaşlı insanların huzursuz olacaklarını kaydettiler.

KOSKOCA MUĞLA’DA YAŞLILAR İÇİN BİR YER BULAMADILAR MI?

Rehabilitasyon merkezi müdürlüğünden yapılan çağrıyı skandal olarak nitelendiren CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Koskoca Muğla’da 70 yaşlı yurttaşımıza hizmet verecek bir bina bulamadınız mı? Bu ayıp, AKP iktidarına ve onun Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanına kâfi. ‘Yaşlı yakınınızı gelin alın, yoksa diğer bir kente göndereceğiz’ demek, AKP iktidarının artık devleti yönetemediğinin, yaşlılarına sahip çıkamadığını ve yolun sonuna geldiğinin en bariz örneğidir” dedi.

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Hususla ilgili olarak TBMM’ye soru önergesi veren Alban, şu soruları Bakan Yanık’ın yanıtlamasını istedi:

* Muğla vilayetinde, Abide H. Nuri Öncüer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin tüm işçisi ve ekipmanlarıyla birlikte taşınacağı bir bina, bir tesis yok mudur?

* Bu tarafta Muğla vilayetinde uygun bir tesis, bina yahut yerleşke arama çalışmanız olmuş mudur?

* Binanın hasarlı olduğu bilgisinin iki yıl evvel verildiğin tezi vardır. Muğla vilayet sonları içinde iki yıldır uygun bir yer neden bulunamamıştır?

* Bakım ve Düzgünleştirme Merkezi’nde kalan yurttaşların yakınları Muğla’da yaşamaktadır ve bu şahısların öbür bir kente nakil yapılmasına itiraz etmektedir. Bu hususta bir çalışmanız var mıdır?

* Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı olarak misyon yaptığınız kabine; birçok tesis, yol, köprü üzere hizmetleri rekor vakitte yapmakla övünmektedir. Yaklaşık 2 yıldır taşınması gündemde olan bir yaşlı bakımevi ve rehabilitasyon merkezine, Muğla üzere yüzölçümü geniş bir büyükşehirde yer bulunamamasını nasıl izah ediyorsunuz?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.