İngiltere parlamentosunda cinsel taciz skandalı: ‘Kabineden bir bakanın tecavüzüne uğradım’

İngiltere’de geçtiğimiz yıllarda patlak veren parlamentodaki cinsel taciz skandalına bir yenisi eklendi. Avam Kamarası’nda vazifeli bir çalışan, hükümette şu anda misyon yapan bir bakanın kendisine tecavüz ettiğini öne sürdü.

İngiltere’de eski bir Avam Kamarası çalışanı, şu anda hükümette olan ve genel başkanlığını Boris Johnson’un yaptığı Muhafazakar Parti içerisinden bir bakanı cinsel tacizle suçladı.

Dün gece Sky News’in The Open Secret podcast’inde konuşan ve ismi açıklanmayan Avam Kamarası vazifelisi genç bayan, Muhafazakar Parti’de vazifeli bir bakan tarafından tecavüze uğradığını söyledi.

İngiltere’de 2017 yılında iktidardaki Muhafazakar Parti’de 36 ‘tacizci’ vekil ve bakanın bulunduğu argümanı gündeme bomba üzere düşmüş, skandal sonrası birtakım isimler vazifelerinden ayrılmıştı.

‘KABİNEDE BAKAN OLAN BİRİ’

Dün ortaya atılan tezler, skandalı yine akıllara getirdi. Sky News’a konuşan ve ismi açıklanmayan Avam Kamarası’na mensup araştırma vazifelisi şunları söyledi: “20’li yaşlarımın başında şu anda kabinede bakan olan biri tarafından cinsel hücuma uğradım. O vakitler bununla nasıl başa çıkabileceğimi hakikaten bilmiyordum.”

İsmi açıklanmayan bayan, “O sırada çok sarhoştum ve midem bulanıyordu. Uzanmak için yatağa gitmek istedim. Sabah kalktığımda ise onu yanımda buldum. Belirli ki beni yalnız bırakmamıştı. O an neler olduğunu anladım… ” dedi.

İDDİALARA PARTİDEN KARŞILIK GELDİ

Kadın, o sırada çalıştığı milletvekili de dahil olmak üzere meslektaşlarına durumu anlattığını onların da kendisini polise gitmeye yönlendirdiğini söyledi. Fakat genç bayan, polise başvurduktan sonra şikayetten vazgeçtiğini belirtirken, parti içinde de resmi bir şikayet başvurusu yapmadığını belirtti. Buna neden olarak ise,“Bu süreci başlatmaktan ve denetimden çıkma riskinden çok korktum” dedi.

İddialara Muhafazakar Parti’den cevap gecikmedi. Bir hükümet sözcüsü, tezlerin patlak vermesinin akabinde, “Suistimal savlarını son derece ciddiye alıyoruz ve prosedürleri hayata geçirmeye başladık.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.