İngiltere’de demiryolu emekçileri son 30 yılın en büyük grevine hazırlanıyor

EPA

İngiltere, İskoçya ve Galler’de demir yolu personelleri son 30 yılın en büyük grevine çıkıyor. Yarın başlayacak, Perşembe ve Cumartesi günleri de sürecek greve 40 binden fazla emekçi katılacak.

İşçiler; işten çıkarmaların önlenmesini, fiyatların makul oranda arttırılmasını ve çalışma şartlarının güzelleştirilmesini istiyor.

Demiryolu şirketleriyle sendikalar ortasındaki son görüşmeler bu sabah yapılacak.

Demiryolu Personelleri Sendikası (RMT), görüşmelerde muahede sağlanamaması halinde grevlerin ağırlaşacağını söyledi.

RMT, hükümete, mutabakat sağlanması için devreye girme daveti yaptı.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise görüşmelerin sendikalar ve patronlar ortasında yapılması gerektiğini belirtti.

Grev günlerinde olağan hizmetlerin sadece yüzde 20’si gerçekleştirilecek. Trenler her zamankinden çok daha geç hareket etmeye başlayacak ve seferlerini çok daha erken sonlandıracak.

Londra’da metro çalışanları da greve gidecek

Başkent Londra’da metro çalışanları da yarın greve gidecek. Kentin toplu taşıma hizmetlerini yürüten Transport for London (TfL) yolculara toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine bisiklete binmelerini ya da yürümelerini tavsiye ediyor.

İngiltere’de grevler, süresiz değil belirlenmiş günlerde yapılıyor.

Grevler nedeniyle ülkede otoyollarda da trafikte ağırlaşma bekleniyor. Şoförler, oluşabilecek ağır kuyruklar nedeniyle uyarıldı.

Sınav devrindeki öğrenciler ile üç yıldır birinci sefer yapılacak Glastonbury Şenliği’nin iştirakçileri da grevlerden olumsuz etkilenecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.