İngiltere’nin yeni Genelkurmay Lideri Patrick Sanders: Avrupa’da bir sefer daha savaşmaya hazırlanmalıyız

İngiltere ordusunun yeni Genelkurmay Lideri Patrick Sanders, Ukrayna’daki savaşa ait yeni bir açıklama yaptı.

Sanders, İngiliz birliklerinin bir defa daha Avrupa’da savaşmaya hazırlanmaları gerektiği konusunda ihtarda bulunarak, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, karada savaşmaya ve savaşları kazanmaya hazır olmak üzere İngiltere’yi müdafaa temel maksadımızın altını çiziyor. Artık müttefiklerimizle birlikte savaşabilecek ve savaşta Rusya’yı yenebilecek bir ordu oluşturmak için güçlü bir zorunluluğumuz var. Orduyu bir sefer daha Avrupa’da savaşmaya hazırlaması gereken bir kuşağız. 1941’den bu yana, Avrupa’da kıtasal bir gücün karıştığı bir kara savaşında ordunun komutasını üstlenen birinci Genelkurmay Başkanıyım” tabirlerini kullandı.

Sanders’ın ordunun savaşa hazırlanması gerektiğine yönelik açıklamaları, hem İngiltere Başbakanı Boris Johnson hem de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ukrayna’ya uzun vadeli takviye sunulması gerektiği istikametindeki ihtarlarını takip etti.

İngiltere Başbakanı Johnson’ın Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile görüşmek üzere Ukrayna’nın başşehri Kiev’e yaptığı son ziyaretin akabinde Johnson, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’daki işgalinin yeni bir basamağa girdiğini söylemişti. Johnson yaptığı açıklamada, “Putin, Ukrayna’yı düpedüz bir vahşetle ezmeye çalışırken, bir yıpratma kampanyası uyguladığı için korkarım ki uzun bir savaşa kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Birleşik Krallık ve ortakları, Ukrayna’nın gayretinde galip gelmesi için stratejik dayanıklılığa sahip olmasını sağlamalıdır. Rusya, akın kapasitesini yenileyebileceğinden, her şey Ukrayna’nın topraklarını savunma yeteneğini daha süratli güçlendirip güçlendiremeyeceğine bağlı olacaktır. Bizim misyonumuz, vakti Ukrayna’nın tarafına çekmektir” biçiminde konuşmuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı son açıklamada, “Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız. Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Maliyetleri yüksek olsa bile yalnızca askeri dayanak için değil, ayrıyeten artan güç ve besin fiyatları nedeniyle de Ukrayna’yı desteklemeliyiz” formunda konuşmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.