İtalya’da saatler içinde 6 aylık yağış: 10 kişi öldü, 4 kişi kayıp

İtalya’nın doğusundaki Marche bölgesinde çok yağışların yol açtığı sellerde 10 kişi hayatını kaybetti. Uzmanlar çok yağışların ‘iklim değişikliğiyle kontaklı sıra dışı bir meteorolojik olay’ olduğunu vurguluyor. Perşembe günü tesirli olan çok yağışlar, Ancona kenti ve etrafında büyük yıkıma yol açtı. Gece boyunca onlarca kişi mahsur kaldıkları bina çatıları ve ağaç doruklarından kurtarılırken sabah saatlerinde 10 kişinin cansız vücuduna ulaşıldığı haberi geldi.

İKİSİ ÇOCUK DÖRT KİŞİ KAYIP

Hipotermi ve yaralanmalar nedeniyle yaklaşık 50 kişi hastanelere kaldırıldı. Mahallî yetkililer 2’si çocuk 4 kişinin de hala kayıp olduğunu bildiriyor.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın aktardığına nazaran, selden etkilenen Castelleone di Suasa kasabasının Belediye Lideri Carlo Manfredi, bölgedeki durumu ‘’kıyamet gibi’’ diye özetledi. Marche bölgesi Sivil Savunma Müdürü Stefano Stefoni, dünkü yağışların sıra dışı biçimde ağır olduğunu belirterek ‘’2-3 saat içinde, olağanda bölgeye bir yılda düşen yağışın yarısına denk gelen 420 mm yağış gerçekleşti’’ dedi. Sassoferrato Belediye Lideri Maurizio Greci ise sel felaketi öncesinde sadece düşük düzeyde bir yağmur ve rüzgar uyarısı geldiğini, böylesine sıra dışı bir olayı beklemediklerini söyledi.

‘SIRA DIŞI METEOROLOJİK OLAYLARIN SIKLIĞI ARTTI’

Ulusal meteoroloji ajansı Italia Meteo’nun yöneticisi Carlo Cacciamani, Marche’deki sellerde iklim değişikliğinin büyük rol oynadığını ve bu üzere olayları öngörmenin güç olduğunu belirtti.
RaiNews24 kanalına konuşan Cacciamani, iklim değişikliği nedeniyle bu üzere sıra dışı meteorolojik olayların sıklığı ve yıkıcılığının arttığını söyledi, bunu antroposen çağın bir özelliği olarak tanımladı. Etraf aksiyoncuları ise iklim krizini görmezden gelen siyasetçileri suçladı. Fridays for Future Italia hareketi sel imgelerini toplumsal medyada paylaşarak ‘’Bunun ismi berbat hava değil İKLİM KRİZİ’’ dedi.

İtalya’da 25 Eylül’deki seçimler öncesinde etraf ve iklim sıkıntılarının gereğince gündeme gelmemesinden ve güç krizine tahlil formüllerinden şikayet eden küme, ‘’İklim krizini görmezden gelen, kömür santrallerini yine açan, doğalgaz boru çizgileri inşa eden bir siyaset var. Bir de gerçekler var’’ diye yazdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.