Kışlık Domates Sos Tarifi (Videolu)

Kışlık Domates Sos Tarifi (Videolu) İçin Malzemeler

  • 10 kilo yumurta domates (2.5 kilosu normal domates kullandım)
  • 2 yemek kaşığı tuz

Kışlık Domates Sos Tarifi (Videolu) Yapılışı

  1. Herkese merhaba. Öncelikle domateslerimizin taban kısımlarını bıçak yardımıyla artı şeklin de kesiyoruz.
  2. Derin bir tencere de suyumuzu kaynatıyoruz içerisine domateslerimizi atıp 2-3 dakika kaynatıyoruz kabukları yumuşayınca bir kevgir yada süzgeç yardımıyla alıyoruz ve domatesler soğuduktan sonra kabuklarını soyuyoruz.
  3. Bütün domateslerimizin kabuklarını soyduktan sonra yeşil kısımlarını bıçak yardımıyla çıkartıyoruz ve hepsini bitene dek rondodan geçiriyoruz eğer evinizde rondo yoksa bıçak yardımıyla da küçük küçük doğrayıp yapabilirsiniz.
  4. Rondodan geçtiğimiz domateslerimizi derin bir tencerenin içine alıp en az yarım saat kadar kaynatalım domates sosumuz sıcakken kavanozlarımıza koyalım kapağını sıkıca kapatıp ters çevirip bir gece bekletelim daha sonra domates soslarımızı soğuk ve serin bir yerde bekletebiliriz.
  5. Not: kavanoz kapağını ben yeni alıp en az 20 dakika kadar kaynatıyorum kapakların paslı olmamasına dikkat edelim çok temiz ve hijyenik olması gerek cam kavanoz kullanmalıyız mutlaka.
  6. Domates sosumuzu sıcakken koymalıyız açtıktan sonra buzdolabına koyup 2-3 günde bitirmeniz gerekir. Herkese afiyet olsun tarifimi youtube takı videom da detaylı bir şekilde izleyebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.