KPSS müracaat ekranı 2022: KPSS lisans başvurusu nasıl yapılır, müracaat fiyatı ne kadar?

Kamu kurumlarında çalışmak isteyen adaylar, iş başvurusu yapabilmek için Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı (KPSS) puanına muhtaçlık duyuyor.

Bu nedenle memur olmak isteyen adayların gündeminde 2022 KPSS müracaat tarihleri yer alıyor.

2022 ÖSYM imtihan takviminde, KPSS Lisans müracaatlarının 24 Mayıs-6 Haziran 2022 tarihleri ortasında alınacağı bildirilmişti.

ÖSYM, bir son dakika açıklaması yaparak 2022 KPSS Lisans müracaatlarının bugün prestijiyle başladığını duyurdu.

Ardından kelam konusu imtihana iştirak sağlayacak adaylar, 2022 KPSS müracaat kılavuzu ile müracaat ekranını sorgulamaya başladı.

Peki 2022 KPSS lisans başvurusu nasıl yapılır, müracaat fiyatı ne kadar, kaç TL? İşte 2022 KPSS müracaat kılavuzu ve ekranı…

2022 KPSS Lisans başvurusu nasıl yapılır?

Kamu İşçi Seçme İmtihanının (2022-KPSS Lisans) Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu ile Eğitim Bilimleri oturumu 31 Temmuz 2022 tarihinde, Alan Bilgisi oturumları 06-07 Ağustos 2022 tarihlerinde, MEB öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi oturumu (ÖABT) 14 Ağustos 2022 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde misyon almak isteyenlerin katılacakları Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), 27 Kasım 2022 tarihinde yapılacaktır.

Adayların tümü, 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılacak olan sabah oturumuna girmek zorundadır. Adaylar imtihanın öbür oturumlarından hangilerine gireceklerine kendileri karar vereceklerdir.

2022- KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi, ÖABT müracaatları, 24 Mayıs – 06 Haziran 2022 tarihleri ortasında alınacaktır. DHBT müracaatları ise 07 – 17 Ekim 2022 tarihleri ortasında olacaktır.

Adaylar, müracaatlarını elektronik ortamda ÖSYM Müracaat Merkezleri aracılığıyla yahut ferdi olarak saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yahut ÖSYM Aday Süreçleri Taşınabilir uygulamasından yapabileceklerdir.

2022 KPSS Lisans müracaat kılavuzu

2022 KPSS Lisans başvuru  ekranı

2022 KPSS Lisans müracaat fiyatı ne kadar?

KPSS 2022 müracaat fiyatı, ÖSYM tarafından yayınlanan KPSS  kılavuzu ile netlik kazandı. Kılavuzda belirtilen fiyatlar şu biçimde:

KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin) : 115,00 TL

KPSS Alan Bilgisi İmtihanları (Her Bir Oturum İçin) : 80,00 TL

ÖABT (Her Bir ÖABT Alanı İçin) : 115,00 TL

KPSS müracaat fiyatı nereye ve nasıl yatırılır?

Adaylar, imtihan fiyatını kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine yahut ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile müddeti içinde yatıracaklardır.

Bankaya giderek fiyat yatırmak isteyen adayların banka görevlisine müracaatta bildirdikleri T.C. Kimlik Numarasını ve imtihan fiyatını yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, ismi, soyadı ve imtihan adı/oturum bilgilerini denetim etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir.

Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya fiyat yatırabilirler.

İmtihan fiyatı ödeme süreçleri müracaat mühleti içinde ve müracaat mühleti bittikten sonraki birinci iş gününde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasından “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

24 Mayıs-6 Haziran 2022 tarihleri ortasında başvurusunu yapmayan adaylar, geç müracaat günlerinde 2022- KPSS müracaatlarını yapabileceklerdir. Geç müracaat günlerinde yapılan müracaatlarda imtihan fiyatı %50 artırımlı olarak, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile geç müracaat günlerinde ödenecektir.

Geç müracaat günlerinde yapılan müracaatlarda bankalardan fiyat ödemesi yapılmamalıdır. Geç müracaat günlerinde başvurusunu yaptığı hâlde imtihan fiyatını geç müracaat günlerinde yatırmayan adayların müracaat bilgileri silinecektir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.