Londra’da metro çalışanları ve otobüs sürücüleri greve gitti

İngiltere’nin başşehri Londra’da metro çalışanlarının bu sabahtan başlayan bir günlük, halk otobüsü sürücülerinin ise iki günlük grev kararı alması Londra’da toplu taşımayı neredeyse durma noktasına getirdi.

Londra metrosu çalışanlarının bir günlük grevi boyunca yalnızca 3 sınır ile asgarî hizmet verilirken, otobüs sürücülerinin yarın gece yarısına kadar sürecek grevi nedeniyle de kentin yüklü olarak güney batısında ve Surrey bölgesinde 63 otobüs çizgisi çalışmaz durumda.

Londra metrosu çalışanlarının bağlı bulundukları Tren, Denizcilik ve Ulaşım (RMT) Sendikasından yapılan açıklamada, metro çalışanlarının ve otobüs sürücülerinin emeklilik haklarının güzelleştirilmesi talebiyle tüm gün metro hizmetlerinin durdurulduğu belirtildi.

Ülkede perşembe günü bir günlük greve giden demir yolu çalışanları, yarın tüm gün bir kere daha greve gitmeye hazırlanıyor.

“HÜKÜMETİN DAVRANIŞ HALİ, GREVİLERİ GÜYA KIŞKIRTMA AMAÇLI”

İngiltere’nin Ulaşım Bakanı Grant Shapps, Sky News’e yaptığı açıklamada, emekçi sendikalarının başkanlarının yoldan çekilerek personellerin yeni fiyat teklifi için oy kullanmalarına müsaade vermesi çağırısında bulundu.

Londra Belediye Lideri Sadık Han ise “Hükümetin davranış formu, yalnızca ulaştırma bölümünde değil öteki kesimlerde de sendikaların grev hakkını kısıtlamaya yönelik bir yasanın ön adımı olarak ülke genelinde kasıtlı olarak grevleri güya kışkırtma gayeli üzere.” Sözünü kullandı.

İngiltere’de enflasyon bu yılın temmuz ayında yüzde 10,2 ile “1992’den bu yana en yüksek seviyesine” yükseldi.

İngiltere’de hane halkının güç faturalarının toplamı, son bir yılda yaklaşık 2 kat artarken analistler, geçen sene ortalama 1000 sterlin seviyesinde olan kelam konusu sayının gelecek yılın başında yıllık 4 bin sterlinin üzerine çıkacağını kestirim ediyor. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.