Mahir Ünal: Dezenformasyon terör kadar tehlikeli

Dezenformasyonla mücadele yasası için hazırlıklar sürerken AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AB ülkelerindeki benzer düzenlemelere dikkati çekerek, dezenformasyonun terör kadar tehlikeli olduğunu söyledi.

Yalan haber ve dezenformasyonla mücadele düzenlemesinin hazırlıkları sürüyor. Teklif hazırlanırken birçok ülkeden örnekler incelendi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal dezenformasyon tehlikesine dikkati çekerek, yaklaşık 7-8 aydan beri Dezenformasyonla Mücadele Kanunu ile ilgili çalıştıklarını söyledi. “Dezenformasyon bir bumerang gibi dönüp hepimizi vuracak bir tehdit” diyen Ünal, “Avrupa Birliği dezenformasyonla ilgili, özellikle internet ortamıyla ilgili 2 tane kırmızı çizgi belirledi. Bir tanesi terörle mücadele, bir tanesi dezenformasyonla mücadele çünkü dezenformasyon, terör kadar tehlikeli” diye konuştu.

DÜZENLEMENİN YAKINDA MECLİS’E GELMESİ BEKLENİYOR

TRT Haber’in aktardığına göre mevcut yasaya göre sosyal medya şirketlerinin temsilcileri “tüzel” kişiliğe sahip. Yeni düzenlemeyle, Türkiye’deki temsilcilerin ‘gerçek’ kişi olması sağlanacak.

Teklifin bir başka ayağı ise internet medyası olacak. İnternet haberciliği de yasal altyapıya kavuşturulacak.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, düzenlemenin çok yakında Meclis takvimine gireceğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.