Mahkemeden emsal karar: Eşine fırlattığı çay ‘silah’ sayıldı

Uşak’ın Eşme ilçesinde yaşayan çift, ağustos 2018’de akşam yemeğinin akabinde çay içerken birden teğe tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesiyle Rafet Gürsoy, çaydanlığı eşi Zeliha Gürsoy’a fırlattı. Aldığı çaydanlık darbesi sonrasında yaralanan bayan hastaneye kaldırıldı.

Sabah gazetesinden Mevlüt Hasgül’ün haberine nazaran, tabipler, bayanın yarasının “basit tıbbi müdahale ile giderilemez” olduğunu raporladı. Zeliha Gürsoy, eşinden şikâyetçi oldu, lakin iki hafta sonra şikayetinden vazgeçti. Sözü alınan koca ise suçlamaları kabul etti.

“KASTEN YARALAMA”

Zeliha Gürsoy, her ne kadar ikinci tabirinde şikayetinden vazgeçse de, olayla ilgili Eşme Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. Mahkeme, çaydanlığı silahtan saydı ve Rafet Gürsoy’a “kasten yaralama” kabahatinden 2 yıl 13 ay 15 gün mahpus cezası verdi. Karara yapılan itiraz ile belge İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi’ne gitti. İstinaf Mahkemesi, mahpus cezasını kaldırarak, sanığın 3 yıl 1 ay 15 gün mahpus cezasıyla cezalandırılması gerektiğine hükmetti. İstinaf’ın kararı sonrasında kararla ilgili olarak temyiz müracaatında bulunuldu. Belge, Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne geldi.

EMSAL OLACAK KARAR

Temyiz incelemesini yapan daire, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi’nin kararını hukuka uygun olduğuna vurgu yapılarak, sanığın, haksız tahrik kararlarının üst hadden uygulanmasının gerektiğine, yaralama kastı olmadığına yönelen ve yerinde görülmeyen temyiz sebeplerinin reddiyle, kararın onanmasına karar verildi. Kararla birlikte çaydanlığın silahtan sayılması da Yargıtay kararları ortasına girmiş oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.