Milyarder: Bu Altcoin’lere Bakıyorum! Kış O Zamana Kadar Sürecek

Reality televizyon programı Shark Tank’taki ana yatırımcılardan biri olarak bilinen milyarder girişimci Mark Cuban, kripto para kışı hakkında yorum yaptı. Bitcoin ve altcoin fiyatlarını olumsuz şekilde etkileyen bu “kışın”, projelerin yardımcı programlarına daha iyi odaklanılana kadar bitmeyeceğini söyledi.  Ayrıca pazarın henüz “ucuz” fiyatlara ulaştığını düşünmüyor. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin projelerinde ayı piyasası ne zaman sonlanacak?

Cuban, geçmişte Shark Tank dışındaki portföyünün yaklaşık yüzde 80’inin kriptoda olduğunu belirtmişti. Bankless Podcast’in 23 Haziran tarihli bölümünde, kendisine mevcut kripto ayı piyasasının ne kadar süreceğine inandığı soruldu. Cuban, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bir katalizör olana ve bu katalizör bir uygulama haline gelene kadar sürer. Ya da insanların ‘aman, biraz satın alacağım’ diyeceği kadar düşük seviyelere gerileriz.

Faydalı uygulamalara daha çok odaklanmanın kriptoyu çöküşten kurtaracağına inanıyor. Ayrıca finansal teknolojiye veya koleksiyonlara odaklanan pek çok uygulama ile iş odaklı bir uygulamanın piyasaya sürülmesine dikkat çekiyor. Bunların, piyasaları tersine çevrilebilecek olaylardan biri olacağına inanıyor.

Mark Cuban: Fiyatlar henüz dibe vurmadı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere analistler, Bitcoin (BTC) ve diğer birçok kripto paranın dibe vurduğunu tahmin ediyor. Ancak Cuban, bazı projelerin yüksek piyasa değerini analiz ederken “henüz ucuz değil” diyor. Ünlü milyarder, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Piyasa değerlerine bakıyorsunuz. Bir milyar doların üzerinde piyasa değerleri, 6 milyar dolar, 8 milyar dolar ya da 40 milyar doları görüyorsunuz. Ancak buna bakmıyorsunuz ve [yalnızca fiyatına bakarak] ‘bu ucuz’ diyorsunuz. DeFi yazına bakarsanız, coin’ler bir kuruştan daha ucuza satılıyordu. Piyasa değerleri yüz milyonları buluyordu.

Daha düşük piyasa değeri olan kriptolarda bile fayda olmadığını söylüyor. 215 milyon dolarlık piyasa değeriyle “nispeten ucuz” SushiSwap (SUSHI) tokenının bir örneğini veriyor.  “Bir likidite sağlayıcıysanız size ödeme yapılır. Ancak o zaman onu sizden kim satın alacak? Sizden satın alma sebebi ne olur?” diye ekliyor. Cuban, farklı protokoller ve Blockchain’ler arasındaki birleşmelerin sonunda kripto endüstrisinin konsolide edileceğine inanıyor. Çünkü bunun her sektörde olduğunu aktarıyor.

Cuban, karbon emisyonlarını dengeleme amacı güden projelerle ilgili

Cuban, çeşitli Blockchain’lerin birleştirilmesini destekleyeceğini söylüyor. Diğerlerinin durdurulacağı, toplulukların tek bir Blockchain’e taşınacağı ve uygulamalara odaklanılacak bir projeyi tercih edeceğini aktarıyor. Böylece kullanıcı tabanının birdenbire 10 kata çıkacağını söylüyor. En azından daha iyi fikirler bulmak için daha iyi bir topluluk olacağını belirtiyor.

Layer-1’ler, layer-2’ler, NFT’ler ve merkezi olmayan finans (DeFi) tokenları gibi çeşitli alt sektörlere sahip kripto alanı ile Cuban’a hangi konuda en iyimser olduğu soruldu. Cuban, kendi kişisel karbon ayak izini dengelemek için yaktığı karbon ofset DeFi tokenları ile özellikle ilgilendiğini söyledi. Herkes karbon emisyonlarını dengelemekle ilgilenmese de, bunun “en kolay yol” olduğunu belirtti. Sonuçta Cuban, “hepsinin potansiyeli var, bu yüzden bu kadar parayı aldılar, hepsinin daha iyi olduklarını ve başarılı olacaklarını düşünmelerinin bir nedeni var” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.