NASA, UFO’lar Hakkında Halka Açık Toplantı Gerçekleştirdi – Webtekno

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bugün UFO’lar, (şimdi UAP olarak adlandırılıyor) hakkında önemli bir toplantı gerçekleştirdi. 2022 yılında UAP’leri (tanımlanamayan anormal olaylar) araştırmak için kurulan bağımsız araştırma grubu, halka açık olarak gerçekleştirilen toplantıda yaklaşık dört saat boyunca bulguları değerlendirdi.

Eski astronot Scot Kelly’e ek olarak astronomi, oşinografi (okyanus bilimi) ve hatta gazetecilik gibi alanlardaki uzmanlardan oluşan 16 kişilik grup, konuyu detaylı bir şekilde tartıştı. Peki toplantıda neler konuşuldu? Gelin bunlardan bazılarına kısaca bir göz atalım.

UAP’ler hakkında daha fazla yüksek kalitede veriye ihtiyaç var

Panel başkanı olan astrofizikçi David Spergel, açılış konuşmasında aslında en önemli noktaya vurgu yaptı. Spergel’e göre çalışmalarından öğrendikleri şey, tanımlanamayan olaylar hakkında daha fazla yüksek kalitede veriye ihtiyaç olması. Yani bu tarz verilerin eksikliği, UPA’leri anlamanın önündeki en büyük engel.

800 civarında gizemli rapor toplandı

ABD Savunma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda paylaşılan görüntülerden bir kare.

Açıklamalara göre ekip, 800 civarında gizemli rapor toplamayı başardı. Ancak, bunların yalnızca küçük bir kısmının açıklanamayacağı belirtildi. NASA’dan Sean Kirkpatric, her ay 50-100 arası rapor aldıklarını; ancak bunların %2 ila %5’inin gerçekten tanımlanamayan olduğunu ekledi.

Örneğin toplantı sırasında ABD’nin batısında bir donanma uçağı tarafından çekilen bir video gösterildi. Videoda gökyüzünde ne olduğu anlaşılamayan bir nokta görüldü. Ancak daha sonra bu cismin, büyük bir havalimanına doğru giden ticari bir uçak olduğu anlaşıldı.

Yine de sayıları küçük de olsa ne olduğu bilinmeyen olayların olduğunu belirtmekte fayda var.

NASA, henüz uzaylılarla karşılaşılmadığını söylüyor

Spergel’e, “NASA Dünya dışı bir yaşamla karşılaştı mı?” sorusu da yöneltildi. Araştırmacı, NASA’nın sorguladığı en büyük şeylerden birinin “Dünya’nın dışında yaşam var mı?” sorusu olduğunu söylerken devamında şu ifadeleri kullandı ve henüz bir uzaylı yaşamla karşılaşılmadığını ifade etti.

Artık dışarda pek çok gezegen olduğunu biliyoruz. Bu nedenle yaşam için pek çok potansiyel ortam var. Henüz Dünya’nın ötesinde yaşam bulamadık ama bakınmaya devam ediyoruz.”

Optik illüzyonlar gibi şeyler yanlış anlaşılabiliyor

Panelde UAP’lerle alakalı bazı verilerin zor yorumlanabileceği ve kolayca çarptırılabileceğine de değinildi. Ekibin başındaki Spergel, Avustralya’daki araştırmacıların elde ettiği bazı radyo dalgalarını örnek gösterdi. Bu olayda, dalgaların herkesi şaşırtan garip bir yapıya sahip olduğu görülmüştü. Ancak daha sonra araştırmacıların öğle yemeklerini ısıtmak için kullandığı mikrodalgalardan bu sinyalleri aldığı ortaya çıktı.

Eski astronot Scott Kelly ise optik illüzyon konusuna değinerek yaşadığı bir deneyimi anlattı. Kelly, bir gün yardımcı pilotuyla ABD’de uçarken bir UFO gördüklerini ifade etti. Ancak geri dönüp baktıklarında onun bir balon olduğunu anladıklarını ekledi.

Kısacası NASA, uzaylıları bulmak çalışmalarını sürdürdüğünü; ancak daha fazla veriye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Ekibin tanımlanamayan anormal olaylar (UAP) hakkındaki detaylı raporun önümüzdeki Temmuz ayında paylaşacağını ekleyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir