Nelson Piquet’ten Hamilton’a ırkçı tabirler

Formula 1 ırkçı telaffuzlarla sarsıldı. Gündeme düşen tabirler, 1980li yıllarda 3 defa dünya şampiyonluğu yaşayan Nelson Piquet’ye ilişkin.

Eski Brezilyalı şoför, Lewis Hamilton ile Max Verstappen’in geçen dönem İngiltere’de yaptığı kazayı yorumlamış, Mercedes pilotu hakkında ırkçı telaffuzlarda bulunmuştu.

Nelson Piquet, kazada Hamilton’ı suçlarken iki defa ‘neguinho'(küçük zenci) sözünü kullandı.

İlk reaksiyon Hamilton’dan geldi.

Piquet’in kelamlarına reaksiyon gösteren Hamilton, “Bu çağdışı baş yapısı artık değişmeli. Bunların sporumuzda yeri yok. Tüm hayatım boyunca bu türlü beşerlerle çaba ettim. Çağa ayak uydurmaları için gereğince vakitleri oldu. Demek ki değişim için artık harekete geçmek gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

“Irkçı sözlerin bizim toplumumuzda yeri yok”

Formula 1 idaresi de, Britanyalı atlete dayanak verdi; “Irkçı tabirlerin bizim toplumumuzda mutlaka yeri yok. Lewis Hamilton sporumuzun çok değerli bir temsilcisi ve hürmet görmeyi sonuna kadar hak ediyor” açıklaması paylaşıldı.

Uluslararası araba federayonu FIA da misal bir açıklamayla Nelson Piquet’yi kınadı.

Kızı Verstappen’le birlikte

Eski brezilyalı şoför 1991 yılında emekliye ayrılsa da, Formula 1 topluluğunun hala içinde. Kızı Kelly Piquet, son dünya şampiyonu Max Verstappen’in hayat arkadaşı.

Piquet 1981, 1983 ve 1987’de şampiyon olmuştu. Lewis Hamilton ise kazandığı 7 şampiyonlukla Formula 1 tarihinde tepeyi efsanevi Michael Schumacher ile paylaşıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.