Nobel ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz’den dikkat çeken faiz çıkışı

Columbia Üniversitesi Profesörü ve Nobel ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz, “Faizleri artırmak arz tarafındaki sorunları çözmüyor. Hatta daha da kötüleştirebilir zira arz zahmetlerine yönelik daha fazla yatırım yapılması gerekir. Lakin faizlerin artırılması bu yatırımları zorlaştırıyor.” sözlerini kullandı.

Stiglitz, Bloomberg News’e yaptığı açıklamada, arz taraflı enflasyonu hafifletmek için faizleri çok agresif artıran merkez bankalarının fiyat artışlarını tetiklediğini savundu.

Faizleri artırmanın arz tarafındaki sorunları çözmediğini belirten Stiglitz, “Hatta daha da kötüleştirebilir zira arz ıstıraplarına yönelik daha fazla yatırım yapılması gerekir. Lakin faizlerin artırılması bu yatırımları zorlaştırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Stiglitz, şirketlerin iş hacmi kaybetmeden fiyatları artırabildiği “piyasa gücünün” ABD ve başka ekonomilerde işaretlerinin görüldüğünü aktararak, standart faiz artışı öneren ekonomik modellerinin daha fazla enflasyona yol açabileceğini bildirdi.

ABD konut piyasasına atıfta bulunan Stiglitz, mesken sahiplerinin yüksek faiz maliyetini kiracılara yansıtarak fiyat artışını beslediklerini belirtti.

Stiglitz, “Faiz artırmanın daha fazla besin ve güç üretimine ve arz sıkıntılarını çözmeye nasıl bir katkısı olabilir? Katkısı olacağını düşünmüyorum. Faiz artışı sıkıntıların temeline inmiyor, durumu kötüleştirme riski barındırıyor.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.