Özel halk otobüsü sahiplerinden İBB’ye kontak kapatma uyarısı

İstanbul Özel Halk Otobüsleri Dayanışma Platformu üyesi bir küme özel halk otobüsü sahibi, Sancaktepe’de bir ortaya geldi. Yaptıkları basın açıklamasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nden taleplerini ve şikayetlerini anlatan otobüs sahipleri sorun çözülmezse kontak kapatmak zorunda kalacaklarını belirtti.

DHA’nın haberime nazaran; Anadolu ve Avrupa yakasında faaliyet gösteren halk otobüsü sahiplerinin bir ortaya gelerek oluşturduğu Özel Halk Otobüsleri Platformu Lideri Sedat Şahin, talep ve şikayetlerini lisana getirdi. Şahin yapılan ödemelerde yaklaşık 2 yıldır süren gecikme dengesizlik bulunduğunu belirterek, “Sektör tarihi bir kasvetin içerisinde artık araçlarımızı çalıştıramaz hale geldik. Daha evvel de bir basın açıklaması yapmıştık lakin bir sonuç alamadık. Akaryakıttan, yedek kesime, bankacılıktan birçok alandaki borçlarımızı ödeyemez hale geldik. Artık önümüzdeki günlerde sistem büsbütün çökecek ve hepimiz kontak kapatacağız. Akaryakıtı bile alacak durumuz yok. Gerçek bedeller ve sayılar üzerinden ödeme yapılamıyor” diye konuştu.

Eskiden her sene 3000 araçtan ortalama 150 aracın yenilendiğini söyleyen araç sahibi Cumali Acar, “Şu an 2013 olan araç en fazla 2015 oluyor. Kırsal kısımdan alıp İstanbul üzere metropol bir kentte araç değişimi yapıyor. Bu ne demektir araç yenilenmiyor. Bunun sebebi nedir ödemelerimiz alamıyoruz ve hak ettiğimiz fiyatı de alamıyoruz. Bizim sigortamız bu kontrat başladığında 6-7 bin liraydı şu an 20-25 bin lira trafik sigortası çıkıyor. Masraflarımız yüzde 150, yüzde 200 artmış ancak biz ziyanına çalışıyoruz” diye konuştu. Motor tamirinin 200 bin lirayı bulduğunu belirten Acar, artan masraflardan örnekler verdi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.