Rusya, ekonomiyi Ukrayna’da daha uzun savaşa hazırlıyor

Rusya ile Ukrayna ortasında 24 Şubat’ta başlayan ve devam eden savaşla ilgili Moskova idaresi yeni bir atağın hazırlıklarını sürdürüyor.

Buna nazaran Rus iktisadını daha güçlü bir savaş temeline oturtmak için devlete özel dal ve çalışanlar üzerinde daha fazla denetim imkanı verilecek.

Rusya’dan uzun vadeli savaş hazırlığı

Atılması planlanan bu adımın, Rusya’nın “Ukrayna’yı denetim etme savaşında uzun bir vakit dilimine hazırlandığının sinyali” olduğu belirtiliyor.

Financial Times’ın haberine nazaran, sunulan yeni yasalar, bilhassa orduyu desteklemeyi ve “silahların ve askeri teçhizatın tamiratı için kısa vadeli artan gereksinimi karşılamayı” amaçlıyor.

“Rus savunma sanayii üzerindeki yük arttı”

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, “Rusya, muazzam yaptırım baskısı altında dört aydır özel bir askeri operasyon yürütüyor.” dedi.

Duma’ya hitap eden Borisov, “Rus savunma sanayii üzerindeki yük kıymetli ölçüde arttı. Silah ve mühimmat tedarikini garanti altına almak için savunma sanayiinin ve savunma sanayii ile iş birliği içinde çalışan işletmelerin çalışmalarını optimize etmek gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Radikal değişiklikler

İlk yasa tasarısı, hükümetin işletmeleri, devlet savunma mukavelelerini yerine getirmeye zorlamasına müsaade verecek.

Ayrıca Savunma Bakanlığı’na ve öbür kurumlara mukavele kaidelerini değiştirme hakkı sağlayacak.

“En berbatına hazırlık”

İkinci yasa tasarısı, hükümete iş gücü üzerindeki denetimini artırma hakkı vermek için federal iş kanununda değişiklikler öngörüyor.

Aynı haberde, Rusya’nın “en berbatına hazırlandığına” dair yorumlara yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.