‘Sağlıkta şiddet düzenlemesi bayramdan sonra kanunlaşacak’

 

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki iftar programında 81 ilden gelen sağlık çalışanlarıyla bir araya gelen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

ASLA UNUTULMAYACAK: Toplam sayısı 1 milyon 300 bini bulan sağlık ordumuzun her bir mensubuna ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Sağlıkçılarımız koronavirüs sürecinde gerçekten meşakkatli, son derece sancılı günler geçirdiler. Haftalarca evine gidemeyen, çocuklarının yüzünü göremeyen kardeşlerimiz oldu. Vazife esnasında vefat edenler başta olmak üzere, dar-ul bekaya uğurladığımız tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimiz sağlık çalışanlarımızın fedakarlıklarını asla unutmayacak, daima şükranla, minnetle yad edecektir.

MESLEKİ SORUMLULUK KURULU: Yapacağımız hiçbir şey, söyleyeceğimiz hiçbir söz size olan şükran duygularımızı ifade etmeye kafi gelmez. 14 Mart’ta 5 müjde vermiştik. İlk müjdemiz sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, bu tür suçların katalog suç kapsamına alınarak önüne geçilmesine yönelik bir yasal düzenlemeydi. Komisyon aşaması biten bu teklif, bayramdan sonra Genel Kurul’a gelerek milletvekillerimizin takdiriyle kanunlaşacaktır. İkinci müjdemiz Mesleki Sorumluluk Kurulu’ydu. Bu düzenlemeyle mesleki faaliyetleri sebebiyle doktorlara açılacak tazminat davalarının önce Sağlık Bakanlığı bünyesindeki bir kurulda değerlendirilmesini sağlayacak yeni bir mekanizma oluşturuluyor. Yeni düzenleme şayet doktorun kasıtlı ihmaline dayanmayan bir tazminat kararı söz konusuysa, vatandaşımızın mağdur olmaması için bunu da devletin üstlenmesini öngörüyor. Şiddetle aynı kanun teklifi kapsamındaki bu düzenleme de, bayram sonrası Genel Kurul gündemine gelecek.

3600 EK GÖSTERGE: Üçüncü müjdemiz sağlık çalışanlarının mali haklarıyla ilgili iyileştirmelerdi. İlgili bakanlıklarımız ve kurumlarımız oldukça kapsamlı hazırlık gerektiren mali iyileştirmeler konusunu çalışıyor. İnşallah en kısa sürede neticesini sizlerle paylaşacağız. Sabit ek ödemeleri bordroya yansıtılacak sağlık çalışanlarımızın, bu sebeple herhangi bir hak kaybına uğramamaları da temin edilecektir. Dördüncü müjdemiz lisans mezunu hemşirelerimizin 3600 ek gösterge kapsamına alınması başta olmak üzere mali iyileştirmelerin emekliliğe de yansıması konusuydu. Sağlık çalışanları dışında da önemli bir kesimi ilgilendiren 3600 ek gösterge meselesini, yıl bitmeden neticelendirmekte kararlı olduğumuzun altını burada bir kez daha çizmek istiyorum.

AİLE HEKİMLERİNE ÜCRET ARTIŞI: Beşinci müjdemiz aile hekimlerimizin ücretlerinde artış yapılmasıydı. Bu hususta da bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın çalışmaları yakında bitiyor. Böylece sağlık çalışanlarımız bu yaz aylarından itibaren her bakımdan daha huzurlu ve daha rahat bir şekilde hayatlarını sürdürebilecekler. Sizlere verdiğimiz sözlerin her birini yakından takip edeceğiz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.