Şirketler iki haftada 6.5 milyar dolarlık döviz aldı

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine nazaran ise 5 Ağustos haftasında hukuksal bireylerin döviz mevduatı parite tesirinden arındırılmış olarak 4 milyar 265 milyon dolar arttı. 29 Temmuz haftasında da hukukî şahısların döviz mevduatı 2 milyar 141 milyon dolar artış göstermişti.

Son iki haftadır şirketlerin döviz mevduatı 6 milyar 406 milyon dolar büyüdü. Toplam döviz mevduatı ise parite tesirinden arındırılmış olarak 5 Ağustos haftasında 3 milyar 767 milyon dolar oldu. Şirketlerin döviz mevduatındaki artış yüklü olarak dolar cinsi döviz mevduatında yaşandı. 5 Ağustos haftasında şirketlerin dolar cinsi döviz mevduatı 3 milyar 489 milyon dolar arttı. Bireylerin döviz mevduatında ise parite tesirinden arındırılmış olarak geçen hafta 498 milyon dolarlık azalış yaşandı.

YABANCILAR PAYDA 8 HAFTA SONRA BİRİNCİ KERE ALICI

Merkez Bankası haftalık menkul değer istatistiklerine nazaran de yabancı yatırımcılar 3 Haziran haftasından sonra birinci kere 5 Ağustos haftasında pay senedinde net alıcı konumunda oldu. Verilere nazaran yabancı geçen hafta net 88 milyon dolarlık pay senedi, 6.8 milyon dolarlık DİBS ve 300 bin dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri aldı.

KAYNAK: DÜNYA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.