Son dakika haberi: Emekli ve memur maaşlarına yapılacak artırım oranı muhakkak oldu! 2023 artırımlı emekli ve memur maaşı tablosu açıklandı

Memur ve emekli maaşlarına gelecek artırım oranı aşikâr oldu. Ağustos ayı enflasyon datalarının açıklanmasıyla maaşlara gelecek olan artış oranları katılaştı. Ağustos ayında aylık bazda yüzde 1,46 artarken yıllık bazda yüzde 80,21 oldu. Böylelikle 2023 yılı Ocak ayında emekli ve memur maaşlarına artırım yapılması şimdiden mutlaklaştığı belirtildi. TÜİK’e nazaran tüketici enflasyonu ağustosta yüzde 80,21’e yükseldi. Böylelikle 2023 Ocak ayı artırım oranları şimdiden muhakkak oldu. Pekala memur ve emekli maaşlarına ne kadar artırım yapılacak? Emekli maaşlarına ne kadar artırım gelecek? İşte haberin ayrıntıları…

ENFLASYON FARKI MAAŞLARA YANSIDI

Enflasyon ve OVP bilgilerinin açıklanmasının akabinde emekli ve memur maaşlarına gelecek artırım oranları muhakkak oldu. 2023 emekli ve memurlara Ocak ayında yapılacak artırım oranlarıyla ilgili varsayımda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram sayıları duyurdu. Bayram periyodunda yapılan açıklamalarda sene başından itibaren Ocak ayında artırım yapılacağı belirtildi. Ocaktaki artırım bir evvelki enflasyon farkıydı. Memur ve emeklilere yüzde 2,2-5 enflasyon farkı verildiğini belirtti. Temmuz ve Ağustos ayında gerçekleşmiş olan enflasyon farkının yüzde 3.83 olduğunu belirten Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, hem memurlar hem de emekliler için 2 aylık bir artırım farkı olduğunu belirterek hala 4 aylık müddette enflasyonu iddia etmenin sıkıntı olduğunu söyledi.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR ARTIRIM GELECEK?

Memur ve emekli maaşlarına gelen artırımlarla ilgili varsayımlarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda temmuz ve ağustosun gerçekleşmiş enflasyon farkları yüzde 3.83’tür. Hem memurlar hem de emekliler için 2 aylık bir artırım farkı var. Fakat hala 4 aylık müddette enflasyonu varsayım etmek biraz zordur. Lakin tekrar aktüel datalara nazaran 6 aylık enflasyonun sene sonu prestijiyle güç fiyatlarındaki baz tesirin azalacağı ve enflasyonun da gerileyeceği göz önünde bulundurularak yılın 2. 6 aylık periyodunda enflasyonun yüzde 15’i geçmeyeceği tarafındadır. Bu bir kestirimdir ancak gerçekleşen enflasyon şu anda temmuz ve ağustos ayları prestijiyle yüzde 3.86’dır. Öteki 4 aylık enflasyon açıklanınca net enflasyon farkı ortaya çıkacaktır.”

EMEKLİ MAAŞLARININ 7 BİN TL’YE KADAR YÜKSELMESİNİ BEKLİYOR

Hem memur maaşlarına hem de emekli maaşlarına yüzde 15’lik artırım beklediğini belirten Bayram, “Gerçekleşen enflasyonun yüzde 15 olacağı belirlenirse şayet hem emeklilerin hem memurların en az yüzde 15’lik bir artırım alacağını iddia edebiliriz.” dedi. Açıklamalarına devam eden Bayram, yüzde 15’lik enflasyon farkı dikkate alınırsa şayet, en düşük memur maaşı 9.105 TL’den 10.470 TL’ye, en düşük emekli aylığı ise 6.078 TL’den 6.990 TL’ye yükselmesi beklendiğini belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.