Sri Lanka’da akaryakıt kıtlığı nedeniyle okullar bir hafta daha kapatılacak

Sri Lanka Kamu İdaresi Bakanlığı, 20 Mayıs’ta kapatılan okullarda bir hafta daha eğitime orta verildiğini duyurdu.

Ülkeye bir hafta içinde akaryakıt sevkiyatının yapılması beklenirken, okulların aksi bir durum gelişmemesi halinde 11 Temmuz’da açılması bekleniyor.

Enerji Bakanlığı, eldeki az ölçüdeki akaryakıt stokunun toplu taşıma, besin nakliyatı ve sıhhat hizmetleri üzere acil ve gerekli durumlar için kullanıldığını açıkladı.

Bakanlık, 800 milyon dolarlık akaryakıt aldıklarını, bunun 40 bin metrik tonluk dizel yakıt nakliyatının 8 Temmuz’da, akaryakıt sevkiyatının 22 Temmuz’da ulaşacağı bilgisini paylaştı.

ACİL YAKIT ÖDEMESİ İÇİN KAYNAK ARAYIŞINDA

Enerji Bakanı Kanchana Wijesekera, 687 milyon dolarlık acil yakıt ödemesi için kaynak arayışında olduklarına işaret ederek, “Para bulmak çok güç.” dedi.

Wijesekera, yurt dışından aylık ortalama 600 milyon dolar döviz geldiğine lakin bu sayının haziranda 318 milyon dolara düştüğüne dikkati çekerek, yurt dışındaki yaklaşık 2 milyonluk Sri Lanka vatandaşına ülkeye döviz göndermeleri davetinde bulundu.

Yetkililer, yaşanan yakıt kasveti nedeniyle ülke çapında günlük 3 saate varan elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu.

SRİ LANKA’DAKİ DURUM

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Başbakanlık Ofisinin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler vazifeye çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, ülkede daha evvel 3 periyot başbakanlık yapan Ranil Wickremesinghe’yi 12 Mayıs’ta başbakanlığa atamıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetmiş, 250 kişi yaralanmıştı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt külfeti, elektrik kesintileri ve artan besin ile ulaşım fiyatları nedeniyle sıkıntı günler geçiriyor.

Başbakan Wickremesinghe, 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, ülke iktisadının çöktüğünü ve petrol ithalatı için bile ödeme yapamadıklarını duyurmuştu.

Uluslararası Para Fonu ile bir kurtarma paketine ait müzakerelerin sonucunu beklemeden, bu yıl vadesi gelen 7 milyar dolarlık dış borcunu ödeyemeyeceğini açıklayan ülkenin 2026’ya kadar yıllık ortalama 5 milyar dolar ödemesi gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.