Trump’ın konutunda çok sayıda ‘gizli belge’ bulundu: Macron ile ilgili belge da var

Federal Soruşturma Ofisi (FBI), Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Florida’daki malikanesinde yaptığı aramada, kimileri çok saklı olarak etiketlenen 20 kutudan fazla eşyayı ele geçirdi.

Pazartesi günü Trump’ın Florida’daki konutunda arama yapan FBI casusları, kimileri çok bilinmeyen olarak işaretlenen toplamda 11 set saklı evrak ele geçirmenin yanı sıra kimi öğelerin savunma bilgileriyle ilgili olduğunu ortaya koydu.

Soruşturmaya alındı

Kaynaklara nazaran, 11 başka kapalı evrak setinden 4’ünün çok bilinmeyen olarak 3’ünün bâtın olarak işaretlendiği belirtildi. FBI casusları tarafından Trump’ın konutunda yürütülen arama buyruğuna nazaran Trump, Casusluk Yasası’nı ihlal etmiş olabileceği üzerine, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesiyle ilgili ek tüzükler için cezai soruşturma altına alındı.

Trump’ın mülkünden elde edilen doküman envanteri ortasında bir dizi fotoğraf ve el yazısıyla yazılmış not ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmnuel Macron ile ilgili gereçleri içerdiği belirtildi.

“Ulusal güvenliğimiz için bir risk”

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Lideri Adam Schiff, Mar-a-Lago’da bulunan zımnî dokümanlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Raporlar doğruysa ve bu evraklar ortasında yer alıyorsa, hükümetimizin sahip olduğu en yüksek seviyede saklı bilgilerden kimileri bu departmanın ve FBI’ın neden bu türlü bir adım attığı hakkında çok şey açıklayacaktır” dedi. Schiff, “FBI’ın daha evvel bu dokümanları inançlı bir yere götürmeye çalıştığı anlaşılıyor, fakat Trump tam olarak işbirliği yapmadı. Bu türlü bir sınıflandırmaya ilişkin bilgilerin inançlı olmayan bir yerde bulunması her gün ulusal güvenliğimiz için bir risk oluşturmaktadır” tabirlerini kullandı.

FBI, bu hafta başlarında Trump’ın Florida’da yer alan Mar-a-Lago’daki mülküne baskın yaparak arama buyruğunun soruşturmanın Casusluk Yasası’nın ihlallerini içerdiğini belirtmişti. ABD Sulh Yargıcı Bruce Reinhart tarafından verilen ve Başsavcı Merrick Garland tarafından onaylanan arama buyruğu, FBI casuslarına, Casusluk Yasasını ve Engelleme Yasasını ihlal ettiğine dair delil oluşturabilecek gereçlere el koyma yetkisi vermişti. Trump dün yaptığı bir açıklamada, dokümanların yayınlanmasına karşı çıkmayacağını söyleyerek, “Belgelerin yayınlanmasına karşı çıkmayacağım. Bu dokümanların derhal yayınlanmasını teşvik ederek bir adım daha ileri gidiyorum” demişti.
Öte yandan Florida’daki yargıç, Trump’ın mesken baskınında kullanılan arama buyruğunu kaldırdı.

Trump’ın Florida eyaletine bağlı Palm Beach’teki meskeninin geçtiğimiz günlerde FBI tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aranmasının akabinde ABD Adalet Bakanı Merrick Garland tarafından yapılan açıklamada, “Federal yasa, şu anda aramanın temeli hakkında daha fazla detay vermemi engelliyor. Lakin bilmenizi istediğim noktalardan biri, bu hususta arama buyruğu çıkarılması kararını şahsen onayladığımdır. Departman bu türlü bir kararı basitçe almıyor” sözleri kullanılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.