Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Dev projelerle Türkiye’nin geleceğini inşa ediyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, süratli ve inançlı ulaşımı sağlamak için projeleri tek tek hayata geçirdiklerini, Türkiye’nin rekabet gücüne ve toplumun ömür kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunan, inançlı, ekonomik, konforlu, etrafa hassas, kesintisiz, istikrarlı, akıllı ve sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi amaçladıklarını bildirdi.

Türkiye’nin global bir güç olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü ve ülkenin geleceğini dev projelerle inşa ettiklerini belirten Karaismailoğlu, son 2 ayda 6 dev projeyi hizmete aldıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun bu projelerden olduğunu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında hisse sahibi olan projeler ortasında yer aldığını tabir etti.

Türkiye’nin simge yapılarından olan köprüyü 18 Mart’ta milletle buluşturduklarını anımsatan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Enlerin, birincilerin ve rekorların projesi olarak 1915 Çanakkale Köprüsü’nü tarihe not düştük. Otoyol ile de mevcut yola kıyasla güzergah 40 kilometre kısaldı. Feribotla saatler süren Çanakkale Boğazı’ndan geçiş mühleti artık yalnızca 6 dakika. Üretim çalışmalarında gösterilen üstün muvaffakiyetle projemiz 1,5 yıl evvel tamamlandı. Yalnızca bu proje dahi kamu özel iş birliğiyle yapılan yap-işlet-devret projelerinin ne kadar yararlı olduğunu global çapta gösteren hoş bir örnek.”

Tokat’a çağdaş havalimanı

Karaismailoğlu, Tokat Havalimanı’nı da hizmete açtıklarını belirterek, “Tokat’a dört başı mamur hiçbir eksiği olmayan çağdaş bir havalimanı inşa ettik. Toplam yatırım maliyeti 1 milyar 200 milyon lira olan yeni havalimanımızla yolcu kapasitesini 2 milyon yolcuya çıkardık. 16 bin 200 metrekare büyüklüğünde, estetik mimarisi ile çağdaş bir terminal binası inşa ettik. Uçak park alanı kapasitesini 5’i yolcu, 2’si de kargo olmak üzere 7’ye yükselttik.” tabirlerini kullandı.

16 ilin geçiş noktasına etraf yolu

Tokat Havalimanı’ndan 1 hafta sonra 16 ilin geçiş güzergahına hizmet veren Malatya Etraf Yolu’nu açtıklarına işaret eden Karaismailoğlu, transit yolu kent dışına taşıdıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, hizmete giren öbür büyük projenin Phaselis Tüneli olduğunu, projeyle Antalya ile Kemer ortası aranın 4 kilometre kısaldığını, inançlı ve konforlu bir seyahat imkanının vatandaşlara sunulduğunu belirtti.

Açılışı yapılan Pınarhisar ve Çakıllı etraf yolları ile Saray-Vize-Pınarhisar ve Kırklareli ortasındaki ağır ağır taşıt trafiğinin kent merkezlerinin dışına alındığını vurgulayan Karaismailoğlu, etraf yollarıyla, ilçe merkezlerindeki mevcut yoldan geçen trafik akışının kentin dışına alındığını, bölünmüş yol kalitesiyle daha konforlu ve emniyetli hale getirildiğini tabir etti.

“Rize-Artvin ile dev hizmetler zincirine yenisini ekledik”

Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı ile dev hizmet ve eserler zincirine bir yenisini eklediklerini belirterek şunları kaydetti:

“Rize-Artvin Havalimanı’mız, Ordu-Giresun Havalimanı’nın akabinde Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanımız oldu. Bu yapıtımız, Türkiye ismine ekonomik bir paha olmanın ötesinde mühendislik kabiliyetlerimizin dünya çapında olduğunun somut bir örneği. Dünyada gibisi sayılı olan Rize-Artvin Havalimanı’nın Avrupa’da bir örneği yok. Çalışma azmiyle bir ortaya gelmiş AK Parti takımlarıyla daha çok eser yapacak, dünyayı Türkiye’ye bağlamaya devam edeceğiz. Hizmet ve eser siyasetimiz sürecek. Hayata geçen her bir projemizle milletimizin geleceğe yürüdüğü yola bir taş daha döşemeye devam edeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.