Üretici isyanda: ‘Beyaz altın’ anamızı ağlattı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aksaray sarımsak üreticilerinin meselelerini dinledi. Sarımsak üreticisi Hacı Bektaş Varlıklı, “Beyaz altın denilen sarımsak adeta anamızı ağlattı. Geçen yıl 100 dekara sarımsak ektim, satamadım. Hasadı, bu yıl için tohumluk yapıp 250 dekara tekrar ektim. Küçük olanları da hayvana yem olarak verdim. Kalan tohum olarak yine ektim, tahminen ziyan kurtarırız diye fakat bu yıl da satış olacağından umutlu değilim” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, eserini hayvan yemi yapan ve planlama olmadığı için mağdur olan sarımsak üreticilerinin meselelerini dinledi.

İTHALAT-İHRACAT İSTİKRARI SAĞLANMALI

Ülkemizde düzgün bir tarım siyasetinin olmadığına işaret eden üretici Hacı Bektaş Güçlü , “Geçen yıl 2 bin 400 lira olan gübrenin bu yıl 15 bin liraya, 6 lira olan akaryakıtın ise 22 bin liraya çıktığını tabir eden Acıpınar Köyü’nden sarımsak üreticisi Hacı Bektaş Varlıklı, “Maliyet artışına karşın fiyatı uygun tutsakta satış yapamıyoruz. Eser elimizde kalıyor. Beyaz altın denilen sarımsak, adeta anamızı ağlattı. Tarım siyasetimiz yok. Üreten ile tüketen daima kaybeden. Üretim fazla olduğunda ilgililer ihracatla-ithalatla ilgili bir çalışma yapmıyor. İthal Sarımsak üretim kâfi iken getirilmemeli. Hatta yetkililer üretim fazla olduğunda ihracatın yolunu açmalarını istiyoruz. Eser yetersiz, eksik olunca da istikrarlı bir halde ithalatın yolu açılabilir. Böylelikle fiyatlar ne tavan ne de taban yapar” diye konuştu.

BAKANLIK YERLİ ÜRETİCİYE TAKVİYE VERMİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığının ithalat-ihracat konusunda da bir tertipli siyasetinin olmadığını ileri süren sarımsak üreticisi Varlıklı, “Bakanlıkta tarımdan anlayan da yok. Buğdayı yurtdışından 7 bin liraya getiriyorlar. Yerli üreticiye ise 3 bin lira veriyorlar. Ortada kalan 4 bin liranın 2-3 bin lirası üreticiye verilse zati buğday üretimi diye bir sorun kalmaz. Bizimkiler, elin Ukraynalı çiftçisini destekleyip kendi çiftçilerini öldürüyor” halinde konuştu.

YERLİ ÜRETİCİYE 900 LİRA YABANCIYA 2 BİN 100 LİRA

Bir vakitler ayçiçeği konusunda da benzeri bir uygulama yapıldığını anımsatan sarımsak üreticisi, “Bizden 900 liraya ayçiçeği aldıkları yıl yurtdışından 2 bin 100 liraya ayçiçeği getirdiler. Bir vakitler ihraç ettiğimiz nohut ve mercimek de Kanada ve Meksika’dan geliyor” diyerek, Tarım Bakanlığının ithalat ve ihracat siyasetini eleştirdi.

HER YIL BİR EVVELKİNDEN DAHA MAKÛS

Sarımsak üretiminin zorluklarından bahseden üretici Hacı Bektaş Güçlü , dekara 100 kilo gübre atıldığını söz ederek, “Geçen yıl 2 bin 400 liraya aldığımız gübre bu yıl 15 bin liraya çıktı. Geçen yıl 6 lira olan mazot bu yıl 22 lirayı geçti. Maliyet artışına karşın mecburiyetten ektik lakin bu yıl geçen yıldan daha berbat görünüyor” sözlerini kullandı.

ÜRETİCİ KAYGILI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bitkisel üretimdeki sorunun farklı nedenlerle her geçen yıl biraz daha arttığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Bugün sarımsak üreticisinin meselelerini dinledik. Sarımsak üreticileri de ayçiçeği, buğday, patates, lahana ve gibisi tüm eserleri üreten üreticiler kadar sıkıntılı. Üretici sorunu da tahlil yolunu da biliyor, tekliflerde bulunuyor. Fakat Bakanlık ne yazık ki üreticinin sesine kulak vermiyor, bildiğini okuyor ve olan bizim çiftçimize, münasebetiyle da tüm yurttaşımıza oluyor.

Sarımsak bir periyot kilosu 100 liraya kadar dayandı. Üretici sarımsak ekti. Bu kez taban gördü. Üretici eser elinde kalıyor ancak pazarda markette Sarımsak fiyatı düşmüyor. Vatandaş değerli eser alırken üreten eserini dahi satamıyor. Aksaray Acıpınar sarımsak üretimi ile tanınıyor. Aksaray-Ankara karayolu üzerinde.

Ankara 2,5 saat uzakta. Burada eser paha bulmuyor .Ankara sarımsak kilosu 20 liradan aşağı markette satılmıyor. Bunu sisteme koyup Üretici ve tüketiciyi muhafazası gereken siyasi iktidardır. Siyasi iktidar laftan öbür alanda, rafta tahlil üreten tedbirler almıyor.”

İTHALAT TAHLİL YOLU DEĞİLDİR

Gürer, üreticilerin takviyeye en çok gereksinimi olan bir devirden geçildiğine de dikkat çekerek, “Siyasi iktidar, ülkemizin dört bir yanında maliyet artışları nedeniyle mağduriyet yaşayan ve ekim yapmaktan vazgeçme evresine gelen çiftçilerimizin problemlerini yerinde tespit edip, tahlil yollarını bulmalıdır. İthalat tek başına asla bir tahlil yolu değildir. Mecburî hallerde yapılabilir lakin stokta eserin varlığında tıpkı eseri ithal etmek piyasayı dengelemiyor. İthalatçılara para kazandırıyor” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.