Uzmanlar uyarıyor: Kahvaltıda yiyince mideyi yakıp kavuruyor! Reflüsü olanlar bu besinleri ağızlarına bile sürmesin

Günlük yaşantımızda yediğimiz birtakım yiyecekler midemize ziyan verebilir. Hatta midemizde ekşimsi bir his bırakabilir. Şayet sizde de bu his varsa çabucak bu yiyecekleri tüketmeyi kesin. Uzmanlar bu besinlerin mideye ziyan verdiği ve reflüye yol açtığını belirtiyor. Pekala reflü nedir ve neden olur? Mide yanmasını tetikleyen besinler nelerdir? İşte mideyi yakıp kavuran besinler…

MİDE YANMASI NEDİR?

Mide yanması, ya da öteki ismiyle mide ekşimesi bireyin göğsünde, göğüs kemiğinin çabucak ardında yer alan yemek borusunda yanma hissi olarak ortaya çıkan ağrıya verilen isimdir. Bir çok hadisede bu ağrı bilhassa yemek yedikten sonra, akşamları, yahut uzanma ya da eğilme sırasında daha da ağır bir hal alır.

Yemek borusu, ağzı mideye bağlayan boruya verilen isimdir. Bu boru, yiyecekleri ritmik dalgalarda mideye hakikat itmeye çalışan kaslardan yapılmıştır. Besinin mideye girdikten sonra geri akması ya da yemek borusuna geri dönmesi yemek borusu ile midenin birleştiği yerde bulunan, ve alt özofagus sfinkteri ismi verilen özel bir dairesel kas alanı sayesinde engellenir. Bunun yanı sıra göğsü karından ayıran düz kaslardan meydana gelen diyaframdaki basınç farkı da mide içeriğini mide içinde tutmaya yardımcı olur.

Mide, yiyecekleri sindirmeye başlamak için çeşitli asitleri ve enzimlerin bir ortaya geldiği bir torba üzeredir. Midenin içindeki asitten ötürü yaralanmasına ve iltihaplanmasına mahzur olmak için midenin iç çeperini kaplayan özel gözetici hücreler vardır. Lakin yemek borusu bu hücrelerin sağladığı muhafazaya sahip değildir. Bu sebeple mide asidi ve sindirim sıvıları yemek borusuna geri akarsa, yemek borusunda iltihaplanmaya ve borunun müdafaasız astarında ağır hasara neden olabilir. Bu duruma mide yanması ismi verilir.

Arada bir gerçekleşen mide yanması yaygın görülen bir durumdur ve birçok durumda tasa edilmesi için bir neden yoktur. Bir çok olayda, mide yanması rahatsızlığı bireyin ömür üslubu değişiklikleri ve reçetesiz satılan ilaçlarla yönetmesin mümkündür. Lakin daha sıklıkla görülen yahut bireyin günlük rutinine müdahale eden mide yanması hadiseleri, tıbbi bakım gerektiren daha önemli bir durumun belirtisi olabilir.

MİDE YANMASI NEDEN OLUR?

Mide yanması, gastroözofagealreflü ismi verilen bir hastalığın semptomudur. En kısa tarifiyle mide asidinin yemek borusundan üste çıkmasından ötürü kaynaklanır. Bu durumdan kaynaklanan risk faktörleri, midede asit üretimini artıranların yanı sıra yemek borusuna asit reflüsüne müsaade veren yapısal meseleleri içerir. Gastrit yahut H. pylori enfeksiyonu üzere diğer tıbbi durumlar da mide yanmasına yol açabilir.

Gastrit midenin içini kaplayan hami dokuda meydana gelen iltihaplanmaya verilen isimdir. Bu durumda yemek sonrasında mide yanmasına eş vakitli olarak bulantı ve şişkinlik gözlemlenebilir. Tedavi edilmeden ilerleyen gastrit olayları midede ülser oluşumuna, münasebetiyle artan kanser riskine ve mide kanamasına sebep olabilir.

Helicobacter pylori olağan koşullarda midenin asidik ortamında varlığını sürdürebilen bir bakteri tipidir. Bu bakterinin dışarıdan mide içine yerleşmesi, ve midede olağanda bulunan yararlı bakterilerin yerini alması her hadisede en başta belirti ve semptomlara yol açmaz. Bu enfeksiyon vakit içinde bulantı, iştah ve kilo kaybı yahut mide yanması üzere belirtilere yol açabilir.

Özellikle üçüncü dünya ülkelerinde, pak su bulunmayan yerlerde ve besin hazırlığı sürecinde gerekli paklık ve hijyen standartlarının takip edilmediği ortamlarda yaygın olarak bulunur.

Belirli ilaçlar, bilhassa steroid olmayan antienflamatuar, yani NSAID çeşidi ilaçlar bireylerde mide yanmasına neden olabilir.

Bireyin öbür sıhhat durumlarından kaynaklanan hassasiyetleri mide yanmasına yol açabilir. Örneğin çölyak hastaları gluten içeren besinlere, laktoz intoleransı olanlar ise süt eserlerine reaksiyon olarak mide yanması hissedebilirler. Mide yanmasının yanı sıra diğer belirti ve semptomlar da görülebilir. Birtakım hadiselerde hazımsızlık da mide yanmasına neden olabilir.

REFLÜYE NEDEN OLAN BESİNLER

YÜKSEK YAĞLI GIDALAR

Yüksek yağlı besinler mide yanmasına neden olabilir. Ne yazık ki, bu avokado, peynir ve fındık üzere inanılmaz sağlıklı ve besleyici besinleri da içerir. Yüksek yağlı besinlerin mide ekşimesini tetikleyebileceği iki yol vardır. Birincisi, özofagus ve mide ortasında bariyer misyonu gören alt özofageal sfinkteri gevşetebilirler. Bu kas rahatladığında mide asidi mideden yemek borusuna kaçabilir ve mide yanmasına neden olabilir.

NANE

Nane ekseriyetle sindirim şartlarını yatıştırır. Lakin, bu darphanelerin mide yanmasına neden olabileceğine dair birtakım deliller vardır. Bir çalışmada yüksek dozda nane uygulamasının asit reflü semptomları ile bağlı olduğu bulunmuştur. Şaşırtan bir formda, nane, alt özofagus sfinkterini gevşetmedi. Bunun yerine, araştırmacılar, nane kokusunun yemek borusunun iç yüzeyini tahriş ederek mide yanmasına neden olabileceğine inanmaktadırlar. 500’den fazla insan üzerinde yapılan bir diğer çalışmada, günlük nane çayı tüketenlerin iki kere mide ekşimesi riski taşıdığı bulunmuştur. Bununla birlikte, nane ve mide ekşimesi ortasında bir irtibat olduğuna dair hudutlu ispat var.

ÇİKOLATA

Çikolata, mide ekşimesi için öbür bir yaygın tetikleyicidir. Yüksek yağlı besinler üzere, çikolata da alt özofageal sfinkteri gevşetebilir. Bu mide asidinin yemek borusuna kaçmasına ve mide yanmasına neden olabilir. Ayrıyeten, çikolata “mutluluk hormonu” serotonin içeren kakaodan yapılır. Ne yazık ki, serotonin alt özofageal sfinkteri de gevşetebilir. Son olarak, çikolata da teobromin ve kafein bileşikleri içerir. Her ikisi de alt özofagus sfinkterini rahatlatmak için uyarır.

BAHARATLI GIDALAR

Baharatlı yiyecekler mide ekşimesine neden olduğu için berbattır. Sıklıkla sindirim suratını yavaşlatan kapsaisin ismi verilen bir bileşik içerirler. Bu, midenin daha uzun müddet oturacağı ve mide ekşimesi için bir risk faktörü olduğu manasına gelir. Örneğin, bir çalışma, acı tozu içeren acıyı tüketmenin sindirim suratını yavaşlattığını göstermiştir.

TUZ

Sofra tuzu yahut tuzlu yiyecekler, mide ekşimesi için risk faktörü olan reflü artırabilir. Örneğin, bir çalışma, yemeklerine sofra tuzu ekleyen bireylerin, hiç tuz eklemeyen bireylere nazaran %70 daha yüksek oranda reflü riskine sahip olduğunu bulmuştur. Birebir çalışmada, haftada en az üç defa tuzlanmış besin tüketenlerin, tuzlu yiyecekleri hiç tüketmeyenlere nazaran %50 daha yüksek oranda reflü riski taşıdıkları bulunmuştur. Fakat, tuz alımının reflü riskini nasıl artırabileceği tam olarak anlaşılamamıştır. Tuzlu yiyecekler tüketenlerin daha fazla kızartılmış ve yağlı yiyecekler tüketmeleri mümkündür. Bu durumda, bu besinler, mide yanması için tek başına tuzdan daha muhtemel bir tetikleyicidir.

MİDE YANMASININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

Mide ekşimesini önlemek için aşağıdaki konulara dikkat edebilirsiniz;

  • Mide yanmasına neden olabilecek yiyeceklerden yahut aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • Semptomlar başlamadan evvel mide yanmasını önlemek için yemeden evvel çiğnenebilir bir antiasit tablet üzere reçetesiz satılan bir ilaç kullanılabilir.
  • Aşırı kiloluysanız, kilo vermek mide yanması riskini azaltabilir.
  • Yüksek proteinli, az yağlı yemekler tercih edilebilir.
  • Zencefilli atıştırmalıklar yahut zencefil çayı tüketilebilir.
  • Sağlıklı bir hayat biçimi benimsenerek sigara ve alkol kullanımından uzak durulmalıdır.
  • Gece geç saatlerde yemek yemekten kaçınılmalıdır. Uyumadan en az dört saat evvel yemek yemeye ihtimam gösterilmelidir.
  • Uyku sırasında yatağın başucunun takoz yardımıyla yaklaşık 15 cm kaldırılması yararlı olabilir.
  • Sindirim sisteminin üzerindeki etkiyi hafifletmek için iki yahut üç büyük öğün yerine daha sık daha küçük öğünler tercih edilebilir.
  • Dar giysiler ve sıkı kemerlerden kaçınılmalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.